Ostatnie komentarze

Zdjęcia czytelników

Statystyki

Użytkowników : 105
Artykułów : 753
Odsłon : 6216416
Najnowsze artykułyTwierdza Kłodzka i Labirynty Drukuj Email

 

Informacje ogólne

twierdza-klodzko09Najcenniejsze dzieło nowożytnej architektury obronnej w Polsce,  zachęca do odwiedzenia swoją tajemniczością i ogromem. Zobaczyć tu można ogromne bastiony i komnaty oraz wraz z przewodnikiem przejść podziemnym chodnikiem minerskim. Z tarasu widokowego rozciąga się wspaniały widok na Kłodzko i całą Kotlinę.

Kłodzkie fortyfikacje są jednym z najlepiej zachowanych XVII-XVIII wiecznych systemów obronnych. Budowle obronne zajmują obszar o powierzchni ponad 30h., na który składają się Twierdza Główna oraz fort posiłkowy Owcza Góra po drugiej stronie rzeki. Spoglądając na twierdzę od strony Rynku widzimy tylko jej niewielką część. Dopiero przekraczając fosę i wchodząc do warownej budowli porażeni jesteśmy jej ogromem.

Krótka Historia
Twierdza posadowiona na Zamkowej Górze, zwanej obecnie Górą Forteczną (369 m.n.p.m.), powstała na miejscu prastarego, warownego grodu. Gród miał duże znaczenie strategiczne. Usytuowany był bowiem przy szlaku kupieckim wiodącym z południa Europy na północ. W kronikach Kosmasa przeczytać można, że kłodzki gród stał już w roku 981.

Z biegiem lat gród przeistoczył się w zamek, który wielokrotnie był niszczony i przebudowywany. Od roku 1459 zaczął pełnić funkcje obronne. W tym okresie nastąpił także znaczny rozwój terenów wokół zamku. Pod zamkiem powstały dwa podgrodzia, które były zalążkiem przyszłego miasta.  W roku 1769 rozebrano definitywnie zamek, a w jego miejscu powstał donżon ? centralne dzieło obronne twierdzy, otoczone łańcuchem bastionów, redut, kleszczy i fos wewnętrznych. W donżonie znajdują się trzypoziomowe kazamaty i magazyny o głębokości dochodzącej do 20 metrów. W kazamatach znajdowała się zbrojownia, apteka, laboratorium oraz szereg pomieszczeń dla załogi. Na terenie dawnego zamku dolnego powstały bastiony: Wysoki, Dolny, Widokowy, Alarmowy oraz Kleszcz Tumski. Warownia otoczona jest suchymi fosami o głębokości 10 metrów.

Zwiedzanie rozpoczynamy od południowej bramy twierdzy, do której dochodzimy od Rynku jedną z najstarszych ulic miasta ? ulicą Czeską.

www.kcksir.pl ?

Godziny otwarcia:

  w miesiącach XI ? IV od godz. 9:00 - 15:00
  w miesiącach V ? X od godz. 9:00 - 18:00

Lokalizacja:

  Powiat: Kłodzko, Miejscowość: Kłodzko, Adres: Grodzisko 1

  GPS - 50.439864 x 16.654651

{mosmap lat='50.439864' | lon='16.654651'}

Kontakt

Twierdza Kłodzka
ul. Grodzisko 1, 57-300 Klodzko,
Tel. +48 74 867 34 68
www: www.twierdza.klodzko.pl

gallery
gallery
gallery
gallery
gallery
gallery
gallery
gallery
gallery
gallery

Zdjęcia

gallery
gallery
gallery
gallery
gallery
gallery
gallery
gallery
gallery
gallery

www.kcksir.pl ?

Wirtualne zwiedzanie

Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania Twierdzy Kłodzko

 
polskazdrona-twierdzaklodzko   Twierdza Kłodzka z lotu ptaka czyli zwiedzanie przy użyciu kamery zainstalowanej na dronie.
  
 dolnyslask360-twierdzaklodzko  Twierdza Kłodzka w obiektywie panoramicznym. Zestaw wielu ruchomych panoram wykonanych w najciekawszych miejscach Twierdzy.
  
twierdzaklodzko-film

 Spacer po Twierdzy Kłodzkiej - Film promocyjny Kłodzkiego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji.

polskazdrona.pl ©
dolnyslask360.pl ©
twierdzaklodzko.pl ©
Wszelkie prawa zastrzeżone

REKLAMA

REKLAMA

 

Reklama

 
willadana

 globalnie2015

 

Góry i Rezerwaty

Ostatnio na forum

Forum jest offline

Losowe zdjęcie z Portalu


Zbiornik wodny
Zbiornik wodny
NASI PARTNERZY:
: Nasze banery : Statystyki : Poczta e-mail :
www.NieregularnikPolanicki.ZiemiaKlodzka.pl ? www.GlosGoworowa.ZiemiaKlodzka.pl ? www.Jacuk.ZiemiaKlodzka.pl ?
Liczba wywołań tej strony: 127805