Zdjęcia czytelników

Statystyki

Użytkowników : 164
Artykułów : 753
Odsłon : 7924847
Najnowsze artykuły

Portal Internetowy Ziemia Kłodzka. Region hrabstwa kłodzkiego i najbliższych okolic., Powered by Joomla! and designed by SiteGround Joomla Templates


Szczeliniec Wielki Drukuj Email

 

Informacje ogólne

Góry Stołowe
Góry Stołowe
DatsoPic 2.0 © 2009 by Andrey Datso
Szczeliniec Wielki - jest najwyższym szczytem Gór Stołowych- 919 m.npm. i wspaniałym punktem widokowym. Najłatwiej dostępny ze wsi Karłów. Na szczyt prowadzi droga zbudowana z ponad 600 kamiennych stopni ( czas wejścia ok. 40 min.). Płaski wierzchołek to ogromny labirynt powstały w naturalny sposób z oryginalnie uformowanych form skalnych. Nazwy nadane najciekawszym formom pochodzą od ich charakterystycznych kształtów: Wielbłąd, Słoń, Wiewiórka czy stanowiący wręcz symbol tych gór Małpolud. Ciekawostką są dwie skały tzw. Chybotki ? ?Kołyska Księżniczki Emilki?, które pomimo znacznej masy można przy niewielkim wysiłku poruszyć. Wewnątrz licznych korytarzy panuje swoisty mikroklimat, a w niektórych miejscach śnieg utrzymuje się do lipca (Piekiełko).

Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki
DatsoPic 2.0 © 2009 by Andrey Datso
Na szczycie znajduje się kilka punktów widokowych, skąd przy dobrej widoczności można zobaczyć całą Ziemię Kłodzką, a także pasmo Sudetów wraz z Karkonoszami. Na szczycie działa schronisko z bufetem. Skały Szczelińca stanowią również doskonałe miejsce wspinaczkowe.

Szczyt porasta ubogi las świerkowy z niewielką domieszką sosny.  Interesującą florę mają głębokie i chłodne rozpadliny skalne - występują w nich reliktowe gatunki wątrobowców oraz świecący mech - świetlanka. Z ciekawszych gatunków fauny trzeba wymienić ptaki: pustułkę, kopciuszka, rudzika i mysikrólika. Godne uwagi są jednak przede wszystkim walory krajobrazowe Szczelińca, zwłaszcza niezwykłe bogactwo form skalnych.

Bardzo blisko Szczelińca Wielkiego znajduje się nieco niższy, ale równie rozległy masyw Szczelińca Małego. Szczeliniec Mały jest objęty ochroną ścisłą i jest całkowicie zamknięty dla ruchu turystycznego, chociaż do połowy lat 80. XX w. wolno się tam było wspinać pod warunkiem posiadania uprawnień taternickich.

Krótki rys historyczny:

Góry Stołowe
Góry Stołowe
DatsoPic 2.0 © 2009 by Andrey Datso
Szczeliniec Wielki od dawna był celem wypraw turystycznych. Pierwsze znane wejście miało miejsce już w XVI wieku - świadczy o tym zatarta data 1576 na najwyższej skałce zwanej Fotelem Pradziada. Prawdziwy rozwój turystyki na Szczelińcu nastąpił  na przełomie XVIII i XIX wieku. W 1790 roku na szczyt wszedł książę weimarski Karol August, a wraz z nim wybitny poeta niemiecki Johann Wolfgang Goethe. Dziesięć lat potem na Szczelińcu stanął późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych - John Quincy Adams.

W związku z rozwojem ruchu turystycznego ówczesny sołtys Karłowa - Frantz Pabel w 1804 roku wytyczył ścieżkę na Szczeliniec kładąc 665 schodów, a na płaskowyżu szczytowym wzniósł prymitywną gospodę. Zajmował się także oprowadzaniem turystów. W roku 1813, w uznaniu zasług sołtysa Karłowa, król pruski Fryderyk Wilhelm II nadał mu tytuł przewodnika po Szczelińcu Wielkim. W połowie XIX wieku wybudowano na Szczelińcu schronisko, stojące do dzisiejszego dnia. Dla ich ochrony już w 1957 roku utworzono rezerwat przyrody.

Położenie (Punkt wyjściowy):

  Powiat: Kłodzko, Gmina: Radków, Miejscowość: Karłów, Adres: Centrum wioski

  GPS: 50.474495 x 16.337528

www.powiat.klodzko.pl ?

{mosmap lat='50.474495' | lon='16.337528'}

Kontakt:

Dyrekcji Parku Narodowego Gór Stołowych
ul. Słoneczna 31, 57-350 Kudowa Zdrój
tel. + 48 74 / 8661 - 436, +48 74 / 8662 - 097
fax. + 48 74 / 8654 - 918
email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www: www.pngs.com.pl
godziny urzędowania: pn-pt w godz. od 7.30 do 15.30Góry Stołowe
Góry Stołowe
Góry Stołowe
Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki
Góry Stołowe
Góry Stołowe
Góry Stołowe
Skalna Małpa
Góry Stołowe

Zdjęcia


Góry Stołowe
Góry Stołowe
Góry Stołowe
Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki
Góry Stołowe
Góry Stołowe
Góry Stołowe
Skalna Małpa
Góry Stołowe

REKLAMA

 

Komentarze  

 
+1 #4 Monika 2016-06-10 08:54
Byliśmy na Szczelincu z psem-buldogiem francuskim. Polecam każdemu. Śniegu w czerwcu- to nas spotkało w piekiełku. Pies dawał radę, skakał pomiędzy szczelinami a w miejscach gdzie bylo nisko i my szlismy na kuckach pies przechodził swobodnie.
Cytować
 
 
+3 #3 Wojtek 2016-05-31 15:03
Byłem 2 razy z dziećmi (4-13 lat) i żonką. Niezapomniane wrażenia. Kiedyś jeszcze wrócimy!
Cytować
 
 
+9 #2 vitoos 2016-01-25 14:02
Przepiękne miejsce. Byłem i chcę koniecznie wrócić. Tutaj kilka zdjęć z mojej wyprawy, zapraszam:
http://vitoos.blox.pl/2016/01/Szczeliniec-Wielki-Gory-Stolowe.html
Cytować
 
 
+2 #1 Teresa 2015-07-23 07:53
Byłam w na przełomie czerwca i lipca. Rzeczywiście widoki wspaniałe , kawa dobra, lody też. Ale najfajniejsza była kicia Księżniczka... z jaką gracją grasowało po szlaku... widok niezapomniany.....szkoda, że nie dała się pogłaskać.
Cytować
 

Góry i Rezerwaty

Ostatnio na forum

BŁĄD: mod_kunenalatest: Kunena 1.6.2 (lub późniejsza) jest niezainstalowana na tej stronie!

Losowe zdjęcie z Portalu


Pijalnia wód
Pijalnia wód "Wojciech"
NASI PARTNERZY:
: Nasze banery : Statystyki : Poczta e-mail :
www.NieregularnikPolanicki.ZiemiaKlodzka.pl ? www.GlosGoworowa.ZiemiaKlodzka.pl ? www.Jacuk.ZiemiaKlodzka.pl ?
Liczba wywołań tej strony: 185914