Zdjęcia czytelników

Statystyki

Użytkowników : 164
Artykułów : 753
Odsłon : 7933754
Najnowsze artykuły

Portal Internetowy Ziemia Kłodzka. Region hrabstwa kłodzkiego i najbliższych okolic., Powered by Joomla! and designed by SiteGround Joomla Templates


Pijalnia wód i Park Zdrojowy w Lądku Zdroju Drukuj Email

Informacje ogólne

Pijalnia wód "Wojciech"
Pijalnia wód "Wojciech"
DatsoPic 2.0 © 2009 by Andrey Datso
Centrum lądeckiego zdroju to niewątpliwie Zakład Przyrodoleczniczy Wojciech wraz z pijalnią wód i przyległym parkiem zdrojowym oraz wieloma zdrojowymi atrakcjami w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Pierwszy zakład w tym miejscu oddano do użytku w 1680 roku, wybudowany bezpośrednio nad gorącym i bijącym do dziś gorącym źródłem wody mineralnej. Obecnie podziwiany neobarokowy  budynek, zbudowany na planie okręgu wzniesiono,  200 lat później. Jego centrum stanowi marmurowy basen do kąpieli leczniczych, wokół którego umieszczono w XIX wieku  ciąg gabinetów zabiegowych z marmurowymi wannami. Całość wzorowane na planach łaźni tureckiej, z przepiękną architekturą wewnętrzną i zewnętrzną.
Pijalnia Wód Mineralnych znajduje się na piętrze obiektu.

Pijalnia wód "Wojciech"
Pijalnia wód "Wojciech"
DatsoPic 2.0 © 2009 by Andrey Datso
Dostępne w pijalni źródła mineralne to wody siarkowo ? fluorkowe: ?Zdzisław? i ?Maria Skłodowska Curie?. Wody te przedłużają młodość, poprawiają wygląd skóry, obniżają poziom cholesterolu, wypłukują metale ciężkie i przyśpieszają zrastanie się kości. Zbudowany na planie okręgu Zdrój Wojciech sprawia, że można tu spacerować bez końca. W obiekcie znajduje się urocza kawiarenka oraz taras, na można pooddychać świeżym, uzdrowiskowym powietrzem, zakosztować słońca i poobserwować spacerujących kuracjuszy.

Park Zdrojowy
Park Zdrojowy
DatsoPic 2.0 © 2009 by Andrey Datso
Z głównego wyjścia Wojciecha wychodzimy do Parku Zdrojowego. To z niego roztacza się piękny, symboliczny wręcz dla Lądka widok na zakład Wojciech. Park zajmuje powierzchnię 1,2 ha i dominują w nim gatunki liściaste drzew (buk pospolity, lipy drobnolistne, klony-jawory). Na terenie parku widocznych jest kilka marmurowych rzeźb, efekt pleneru rzeźbiarskiego, który miał miejsce w Lądku latem 1980r; "Tors męski" to dzieło artystki rzeźbiarki Anieli Wojdyno. W parku znajduje się również kawiarnia "Albrechtshalle", nowo odrestaurowany basen rekreacyjny oraz kaplica zdrojowa.

Źródło "Chrobry" w Parku Zdrojowym
Źródło "Chrobry" w Par...
DatsoPic 2.0 © 2009 by Andrey Datso
Obok fontanny znajduje się ujście źródła "Dąbrówka"  o temperaturze 19,7 (woda hipotermalna, fluorkowa, siarczkowa, radoczynna).  Obok "Wojciecha" (od strony Parku 1000-lecia), na dnie studni o głębokości prawie 9 metrów znajduje się wypływ źródła "Chrobry" o bardzo intensywnym zapachu i temperaturze 26,7.

Z centralnym Parkiem Zdrojowym sąsiadują ponadto:

  • Aleja modrzewiowa - Piękna czterorzędowa aleja powstała z inicjatywy ministra Hoyma w 1782r. Nasadzenia drzewek modrzewia europejskiego dokonano pod nadzorem lustratora lasów. Podziwiane dziś ponad 200 letnie drzewa o nieregularnych powyginanych konarach, jakby symbolizują jeden z podstawowych kierunków leczenia tutejszego uzdrowiska - leczenie chorób narządów ruchu i reumatycznych. Aleja ta łączy park centralny z Domem Zdrojowym, Muszlą koncertową i Amfiteatrem.
  • Park 1000-lecia - Powstał on latach 1861-65 i posiada charakter parku angielskiego. Rośnie tu 65 gatunków drzew i krzewów. Z ciekawostek należy zwrócić uwagę na purpurowe odmiany buków oraz okaz tulipanowca angielskiego. Łączy on Park Centralny z częścią miejską Lądka Zdroju.

Lokalizacja:

  Powiat: Kłodzko, Gmina: Lądek-Zdrój, Miejscowość: Lądek-Zdrój, Adres: Plac Mariański 3

  GPS: 50.343906 x 16.888465

{mosmap lat='50.343906' | lon='16.888465'}Park Zdrojowy
Pijalnia wód
Pijalnia wód
Źródło
Pijalnia wód
Pijalnia wód
Pijalnia wód
Park Zdrojowy
Park Zdrojowy

Zdjęcia


Park Zdrojowy
Pijalnia wód
Pijalnia wód
Źródło
Pijalnia wód
Pijalnia wód
Pijalnia wód
Park Zdrojowy
Park Zdrojowy

Wirtualne zwiedzanie

Kliknij na obrazek aby przenieść się wirtualnie do wybranego miejsca.

ladek-park1 Park Zdrojowy im. Jana Pawła II ? po wybudowaniu w XVII w. Kąpieliska Marii (dzisiejszy ?Wojciech?) urządzono zadrzewione promenady. Przez lata zmieniano wystrój i układy spacerowe. Po 1936 r. wytyczono obecne założenie ? oś widokową łączącą ?Wojciecha? (dawniej Kąpielisko Marii) i basen kryty (dawniej Łazienki Fryderyka).
ladek-park2 Park Zdrojowy im. Jana Pawła II ? po wybudowaniu w XVII w. Kąpieliska Marii (dzisiejszy ?Wojciech?) urządzono zadrzewione promenady. Przez lata zmieniano wystrój i układy spacerowe. Po 1936 r. wytyczono obecne założenie ? oś widokową łączącą ?Wojciecha? (dawniej Kąpielisko Marii) i basen kryty (dawniej Łazienki Fryderyka).
ladek-wojciech Zakład przyrodoleczniczy wybudowany w latach 1678-1679, przebudowany w połowie 1840 r. i w latach 1877-1880.Jest luksusowym ośrodkiem o oryginalnej architekturze, będący często używany jako wizytówka Lądka Zdrój.
ladek-pijalnia Zakład Przyrodoleczniczy ?Wojciech? - ta historyczna budowla z XVII wieku, przebudowana dwieście lat później, kryje w swym wnętrzu marmurowy basen zaprojektowany na modłę tureckiej łaźni, stylowe kamienne wanny do kąpieli perełkowych oraz pijalnię wód tryskających z ciepłych źródeł. Pierścień okalający główny budynek zwieńczony kopułą, mieści hotel z 40 miejscami noclegowymi.
dolnyslask360.pl ?
fotopano.pl ?
Wszelkie prawa zastrzeżone

REKLAMA

REKLAMA

 

Komentarze  

 
0 #4 mike 2015-07-12 14:08
byłem tam wczoraj, w opisie zapomniano napisać że agresywnych żuli każdy turysta otrzymuje w pakiecie. Generalnie ładnie ale nie chcę tam wracać ponieważ zaczepiali mnie w centrum parku pijacy a policji lub straży nie ma....
Cytować
 
 
+9 #3 Joanna 2012-10-03 09:21
Cytuję Ric:
Szkoda tylko, że nijak do parku zdrojowego w Lądku wejść bezpiecznie się nie da, bo chodniki pamiętają zapewne wczesne czasy powojenne.

Jedna wielka bzdura,park zdrojowy jest piekny,alejki wypuzlowane,ław eczki co krok,piękne kląby kwiatów i niesamowity trawnik starannie strzyżony ROBI WRAŻENIE.
Cytować
 
 
+11 #2 Danuta 2012-06-10 18:04
Witam wszystkich,któr zy będą czytać mój wpis.
Dzień w którym byłam z rodziną oraz znajomymi w tym przepięknym kurorcie, zaliczam do jednych z piękniejszych. To co zobaczyliśmy naocznie oraz kąpiel w wodach zdrojowych wprawiło nas w osłupienie. Było pod każdym względem pięknie, obsługa dała z siebie wszystko, aby nam zapewnić i spełnić nasze życzenia.
POLECAM WSZYSTKIM TEN KURORT! WARTO ZOBACZYĆ NA WŁASNE OCZY TO, CO POZOSTAWIŁA PO SOBIE KSIĘŻNA ORLEAŃSKA.
POZDRAWIAM WROCŁAWIANKA
Cytować
 
 
-10 #1 Ric 2011-03-19 23:23
Szkoda tylko, że nijak do parku zdrojowego w Lądku wejść bezpiecznie się nie da, bo chodniki pamiętają zapewne wczesne czasy powojenne.
Cytować
 

Góry i Rezerwaty

Ostatnio na forum

BŁĄD: mod_kunenalatest: Kunena 1.6.2 (lub późniejsza) jest niezainstalowana na tej stronie!

Losowe zdjęcie z Portalu


Park Zdrojowy-1
Park Zdrojowy-1
NASI PARTNERZY:
: Nasze banery : Statystyki : Poczta e-mail :
www.NieregularnikPolanicki.ZiemiaKlodzka.pl ? www.GlosGoworowa.ZiemiaKlodzka.pl ? www.Jacuk.ZiemiaKlodzka.pl ?
Liczba wywołań tej strony: 57519