Zdjęcia czytelników

Statystyki

Użytkowników : 163
Artykułów : 753
Odsłon : 7868858
Najnowsze artykuły

Portal Internetowy Ziemia Kłodzka. Region hrabstwa kłodzkiego i najbliższych okolic., Powered by Joomla! and designed by SiteGround Joomla Templates


Skalne Labirynty "Błędne Skały" Drukuj Email

 

Informacje ogólne

Błędne Skały
Błędne Skały
DatsoPic 2.0 © 2009 by Andrey Datso
Obszar ochrony ścisłej Błędne Skały ma powierzchnię ok. 22 ha, znajduje się na wysokości 853m n.p.m. i położony jest na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych. Obejmuje on swoim zasięgiem zespół osobliwych form skalnych o wysokości 6 - 11 m, wytworzonymi wskutek wietrzenia piaskowca. Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy np.: "Skalne Siodło", "Kurza Stopka", "Labirynt", "Tunel", "Wielka Sala". W pobliżu Błędnych Skał znajduje się "Głaz Trzech Krzyży". Powstałe blokiskalne tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku, którą zwiedzając często dosłownie przeciskamy się pomiędzy skałami wąskimi szczelinami. Wysokość korytarzy waha się w granicach 6-8 m, szerokość jest różna - miejscami wynosi tylko kilkadziesiąt centymetrów.

Błędne Skały
Błędne Skały
DatsoPic 2.0 © 2009 by Andrey Datso
Na terenie Błędnych Skał znajduje się punkt widokowy, na platformie o nazwie "Skalne Czasze". Widoczny stąd jest m.in. Szczeliniec Wielki i Mały, Broumovska Vrchovina, miejscowość Machov, a przy dobrej widoczności zobaczyć możemy także Karkonosze!

Błędnych Skałach kręcono film "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian".

Przejście labiryntu zajmuje ok. 35 minut, na zwiedzanie należy przeznaczyć ok 1 godziny.

Historia powstania:

Błędne Skały
Błędne Skały
DatsoPic 2.0 © 2009 by Andrey Datso
Na dnie górnokredowego morza osadziły się grube pokłady piaskowców. W trzeciorzędzie, w czasie orogenezy alpejskiej zostały one wydźwignięte wraz z całymi Sudetami. Następnie rozpoczął się długotrwały okres erozji i odprowadzania zwietrzeliny. Na skutek nierównej odporności poszczególnych warstw skalnych na wietrzenie i poszerzania szczelin, przecinających masyw w trzech kierunkach, powstały głębokie na kilka metrów korytarze o zmiennej szerokości.

Był to pilnie strzeżony punkt celny między hrabstwem kłodzkim a Królestwem Czech. Na głazie tym znajduje się szereg dat, które, jak mówi legenda, ryto dla upamiętnienia przyłapania przemytników (najstarsza - 1616 r.).

Miejsce to było znane już dość dawno i często odwiedzane przez kuracjuszy i turystów. Otaczano je aurą tajemniczości, opowadano o zmarłych z głodu wędrowcach, którzy nie mogli wydostać się ze skalnych labiryntów i zaklętym w kamień mieście.

Rezerwat przyrody utworzono tu w 1957 r.

Lokalizacja:

  Powiat: Kłodzko, Gmina: Radków, Adres: leży na drodze pomiędzy Karłowem i Kudową-Zdrój

  GPS - 50.479193 x 16.286974

Dojazd samochodem:

Dojazd drogą "Stu Zakrętów" (Nr 387) od strony Kudowy albo Karłowa. Potem w połowie drogi (ok. 6km od Kudowy i 5km od Karłowa) dojeżdża się do skrzyżowania, gdzie znajduje się dolny parking. W tym miejscu skręcamy w "Drogę Puszczańską" gdzie jedziemy jeszcze 3,5km do górnego parkingu. Na tym ostatnim odcinku drogi wjazd i zjazd odbywa się wahadłowo ze względu na wąską drogę prowadzącą do rezerwatu. Godziny wjazdu na parking: pierwszy - 8.00-8.15, następne co godzina. Ostatni - 19.00-19.15. Zjazd o półgodzinach. Parking "górny" jest płatny.

Dojście pieszo:

Do Błędnych Skał prowadzi czerwony szlak z Karłowa oraz czerwony i zielony szlak z Kudowy Zdroju.

1) Z Kudowy Zdroju przez Jakubowice - 2 godz. 20 min. - czerwonym szlakiem.
2) Z Karłowa - 1 godz. 30 min. - szlakiem czerwonym.
3) Z Kudowy Zdroju - 2 godz. 40 min. - szlakiem zielonym. Droga prowadzi przez osiedle Czermne, gdzie zobaczyć można Kaplicę Czaszek, Pstrążnę - ruchomą szopkę i skansen oraz przez Bukowinę Kłodzką.
4) Z Pasterki - 2 godz. - zielonym szlakiem. Szlak prowadzi wzdłuż granicy państwowej, poprzez Pasterską Górę, Ostrą Górę a na końcu dochodzimy kamiennymi schodami do Skalnej Bramy.

Godziny otwarcia:

Dni otwarcia oraz godziny są zależne od sezonu oraz warunków pogodowych. W okresie zimowym szlaki mogą zostać krótkoterminowo zamknięte. Przed planowaniem podróży prosimy zawsze sprawdzić oficjalną stronę internetową Parku (dział Turystyka / Zasady udostępniania) a w okresie zimowym skorzystać z infolinii.

{mosmap lat='50.479193' | lon='16.286974'}

Kontakt:

Dyrekcji Parku Narodowego Gór Stołowych
ul. Słoneczna 31, 57-350 Kudowa Zdrój
tel. + 48 74 / 8661 - 436, +48 74 / 8662 - 097
fax. + 48 74 / 8654 - 918
email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www: www.pngs.com.pl
godziny urzędowania: pn-pt w godz. od 7.30 do 15.30Błędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały

ZdjęciaBłędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały

Wirtualne zwiedzanie

Kliknij na obrazek aby przenieść się wirtualnie do wybranego miejsca.

bledne-skaly Zespół bloków skalnych tworzący malowniczy labirynt typu miasto skalne, położony w Górach Stołowych i obejmujący szczyt Skalniaka.
dolnyslask360.pl ?
Wszelkie prawa zastrzeżone

bledne-skaly-dlugi-pasaz

Długi pasaż

bledne-skaly-dwunozny-grzyb

Dwunożny grzyb

bledne-skaly-grzyby-skalne

Skalne grzyby

bledne-skaly-kasa

Skalna Kasa

bledne-skaly-kurza-stopka

Kurza Stopka

bledne-skaly-okret

Okręt

skalnimesta.cz ?
Wszelkie prawa zastrzeżone

REKLAMA

 

Komentarze  

 
+15 #24 Stopa w stopę 2016-07-02 23:14
Przepiękne miejsce, warto je odwiedzić!

http://stopawstope.blogspot.com/2016/03/bedne-skay.html
Cytować
 
 
-41 #23 Monika 2016-06-10 20:05
Polecam tylko rodzinom z dziećmi dla innych strata czasu i pieniędzy.Wjazd 20 zł jak juz pisali inni. 4 km na górę drogą którą wręcz błaga o remont. Nie polecam osobom, które troszczą się o swoje zawieszenie w aucie, bądź nie czują się pewnie za kierownicą. Sam parking na górze piękny, można stanąć na miejscach z widokiem na góry czy też zrobić grilla. Przejście przez skaly zajęło nie wiecej jak 20 min.a szliśmy z buldogiem francuskim. Podsumowując dobre miejsce na niedzielny spacer, ale dla osob szukających wrażeń jedynym momentem podnoszącym adrenalinę będzie przejazd autem po drodze o fatalnej nawierzchni nad przepaścią.
Cytować
 
 
+19 #22 bond 2016-05-30 15:24
Witam widoki przepiękne ale droga na górny parking masakra . Pobierając opłatę mogliby raz na ileś lat wylać nowy asfalt.
Cytować
 
 
+6 #21 Przemek 2016-05-12 21:17
Super miejsce. Przyjechaliśmy tu ze względu na 6 letniego syna, licząc, że będzie to dla niego wielka frajda. Nie pomyliliśmy się. Trasę liczącą 5,5 km (szliśmy od Bukowiny Kłodzkiej) przemaszerował bez zająknięcia. Podobało mu się bardzo. Co ciekawe nasza młodsza 1,5 roczna córa w ogóle nie chciała siedzieć w nosidełku widząc jak starszy brat śmiga po skałkach.
Momentami jest rzeczywiście ciasno i nie ma mowy przejść z nosidełkiem na plecach. Uwaga na "dyndające" na szyji aparaty- można je uszkodzić w wąskich przejściach.
Polecam szczególnie poza ściślym sezonem. My byliśmy w maju i udało się przejść w ciszy i spokoju. Pewnie w sezonie idzie się tutaj gęsiego i miejsce traci swój niepowtarzalny urok. Jeżeli nie boicie się chodzenia po górach to darujcie sobie podjazd autem bo będziecie mieli jedynie kłopot (wjazd i zjazd o ściśle określoślonych godzinach).
Cytować
 
 
-6 #20 W. 2016-01-24 17:05
Cytuję Podróżniczka:
Więcej na temat Błędnych Skał przeczytacie na http://spotpoland.pl/obledne-skaly-w-gorach-stolowych/

Jakie "więcej"!! Na tej mizernej stronce jest kilka linijek o Błednych Skałach i tyle. Porażka!
Cytować
 
 
0 #19 Dariusz 2015-09-02 14:07
Szanowni Państwo proszę nie mylić pracowników Parku Narodowego z pracownikami dzierżawcy obiektu Błędne Skały który tylko w nim odpowiedzialny jest za czystość na trasie, parking sprzedaż biletów , pamiątek etc.to nie są pracownicy Parku Narodowego Gór Stołowych
Cytować
 
 
+16 #18 Aga 2015-08-19 08:25
Miejsce obłędne, rewelacyjne. Jeśli przejście przez Błędne Skały zajmuje komuś 20 min(!!!!) to je "przeleciał" a nie zwiedzał czy oglądał. Nam zajęło przejście labiryntu ponad godz. Miejsce jest cudowne, inne. Polecam wszystkim.
Cytować
 
 
+21 #17 Darkmen 2015-08-11 15:58
Byłem ostatnio z córką i jej koleżankami. To nie pierwsza moja wizyta w labiryncie z racji tego że mieszkam w Dusznikach. Wszystkim polecam to miejsce, jest cudownie i koszt nie jest zbyt duży. Jednak muszę nadmienić że panowie pilnujący porządku na parkingu to istny fenomen. Przekleństwa i krzykliwe "kierowanie" na właściwe miejsce postoju samochodu, niewybredne żarty i bezczelne odzywki zwłaszcza jednego z panów. Jeśli ktoś uważa że to jest właściwe podejście do turysty to gratuluję!! Nie mówię już o piciu piwa w pracy!! Nie jednego!! Siedziałem na ławce ponad godzinę i nie mogłem wyjść z szoku!! GRATULUJĘ DYREKCJI PARKU DOBORU PRACOWNIKÓW!!
Cytować
 
 
+9 #16 bozena 2015-08-06 16:19
A ja z dzieciakami 6,8,12 na Strzeliniec przez Błędne Skaly i Pasterke szłam z Kudowy.Jak sie chce to sie da
Cytować
 
 
+9 #15 Vinga2312 2015-08-03 09:37
Byłam w ostatni weekend. Z 3-letnim dzieckiem musieliśmy wjechać na górny parking bo 4km to jednak daleko dla małych nóżek, a z wózkiem nie da rady. Droga wąska więc musi być ruch wahadłowy. Ale wjechaliśmy bez problemu, o pełnej godzinie. W trakcie czekania na dolnym parkingu zrobiliśmy sobie piknik. Na górnym parkingu parkingowi zwinnie ustawiają samochody, nie ma mowy o złej organizacji. A 20zł za wjazd i parking to nie jest moim zdaniem wysoka cena - w końcu to Park Narodowy. Co do samego labiryntu to dla dziecka niesamowite przeżycie. Trasa jest łatwa i przyjemna, skalne korytarze pobudzały wyobraźnię mojej córki.Zdjęcia super!
Cytować
 

Góry i Rezerwaty

Ostatnio na forum

BŁĄD: mod_kunenalatest: Kunena 1.6.2 (lub późniejsza) jest niezainstalowana na tej stronie!

Losowe zdjęcie z Portalu


Park Zdrojowy-17
Park Zdrojowy-17
NASI PARTNERZY:
: Nasze banery : Statystyki : Poczta e-mail :
www.NieregularnikPolanicki.ZiemiaKlodzka.pl ? www.GlosGoworowa.ZiemiaKlodzka.pl ? www.Jacuk.ZiemiaKlodzka.pl ?
Liczba wywołań tej strony: 632288