Zdjęcia czytelników

Statystyki

Użytkowników : 164
Artykułów : 753
Odsłon : 7934204
Najnowsze artykuły

Portal Internetowy Ziemia Kłodzka. Region hrabstwa kłodzkiego i najbliższych okolic., Powered by Joomla! and designed by SiteGround Joomla Templates

Zdroje, Parki, Pijalnie wódPijalnia wód i Park Zdrojowy w Dusznikach Zdroju
Park Zdrojowy-19
Park Zdrojowy-19
DatsoPic 2.0 © 2009 by Andrey Datso
Park Zdrojowy zajmuje powierzchnię 5,4 hektara i leży uboczu Dusznik Zdroju. Jest to park lipowo, bukowo, kasztanowy, który ozdobiny jest przez liczne dywany kwiatowe. Roślinność parku jest bardzo urozmaicona. Ciekawostką parku jest ogród fenologiczny, podzielony jest on na cztery "pory roku". W Parku Zdrojowym usytuowany jest Dworek im. Fryderyka Chopina, który był miejscem spotkań towarzyskich od 1802r.
Więcej…
 
Pijalnia wód i Park Zdrojowy w Długopolu Zdrój

Park Zdrojowy-20
Park Zdrojowy-20
DatsoPic 2.0 © 2009 by Andrey Datso
Uzdrowisko Długopole Zdrój to malutkie, położone z dala od miejskiego zgiełku, sudeckie uzdrowisko. Miejscowość położona jest w zacisznej i malowniczej dolinie o zalesionych zboczach u stóp Gór Bystrzyckich nad Nysą Kłodzką.

Więcej…
 
Pijalnia wód i Park Zdrojowy w Kudowie Zdrój

Park Zdrojowy-4
Park Zdrojowy-4
DatsoPic 2.0 © 2009 by Andrey Datso
Centralnym miejscem Kudowy Zdrój odwiedzanym przez turystów i kuracjuszy jest Park Zdrojowy. Założony w XVIII wieku w miejscu wypływania źródeł mineralnych. Od strony ul. Zdrojowej mijamy Pijalnię Wód Mineralnych wraz z Salą Koncertową. Od strony zachodniej Park zamknięty jest okazałym stawem po którym ..

Więcej…
 
Pijalnia wód i Park Zdrojowy w Lądku Zdroju
Centrum lądeckiego zdroju to niewątpliwie Zakład Przyrodoleczniczy Wojciech wraz z pijalnią wód i przyległym parkiem zdrojowym oraz wieloma zdrojowymi atrakcjami w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Pierwszy zakład w tym miejscu oddano do użytku w 1680 roku, wybudowany bezpośrednio nad gorącym i bijącym do dziś gorącym źródłem wody mineralnej. Obecnie podziwiany neobarokowy  budynek, zbudowany na planie okręgu wzniesiono,  200 lat później. Jego centrum stanowi marmurowy basen do kąpieli leczniczych, wokół którego umieszczono w XIX wieku  ciąg gabinetów zabiegowych z marmurowymi wannami. Całość wzorowane na planach łaźni tureckiej, z przepiękną architekturą wewnętrzną i zewnętrzną.
Pijalnia Wód Mineralnych znajduje się na piętrze obiektu. Dostępne w pijalni źródła mineralne to wody siarkowo ? fluorkowe: ?Zdzisław? i ?Maria Skłodowska Curie?. Wody te przedłużają młodość, poprawiają wygląd skóry, obniżają poziom cholesterolu, wypłukują metale ciężkie i przyśpieszają zrastanie się kości. Zbudowany na planie okręgu Zdrój Wojciech sprawia, że można tu spacerować bez końca. W obiekcie znajduje się urocza kawiarenka oraz taras, na można pooddychać świeżym, uzdrowiskowym powietrzem, zakosztować słońca i poobserwować spacerujących kuracjuszy.
Z głównego wyjścia Wojciecha wychodzimy do Parku Zdrojowego. To z niego roztacza się piękny, symboliczny wręcz dla Lądka widok na zakład Wojciech. Park zajmuje powierzchnię 1,2 ha i dominują w nim gatunki liściaste drzew (buk pospolity, lipy drobnolistne, klony-jawory). Na terenie parku widocznych jest kilka marmurowych rzeźb, efekt pleneru rzeźbiarskiego, który miał miejsce w Lądku latem 1980r; "Tors męski" to dzieło artystki rzeźbiarki Anieli Wojdyno. W parku znajduje się również kawiarnia "Albrechtshalle", nowo odrestaurowany basen rekreacyjny oraz kaplica zdrojowa.
Obok fontanny znajduje się ujście źródła "Dąbrówka"  o temperaturze 19,7 (woda hipotermalna, fluorkowa, siarczkowa, radoczynna).  Obok "Wojciecha" (od strony Parku 1000-lecia), na dnie studni o głębokości prawie 9 metrów znajduje się wypływ źródła "Chrobry" o bardzo intensywnym zapachu i temperaturze 26,7.
Z centralnym Parkiem Zdrojowym sąsiadują ponadto:
* Aleja modrzewiowa - Piękna czterorzędowa aleja powstała z inicjatywy ministra Hoyma w 1782r. Nasadzenia drzewek modrzewia europejskiego dokonano pod nadzorem lustratora lasów. Podziwiane dziś ponad 200 letnie drzewa o nieregularnych powyginanych konarach, jakby symbolizują jeden z podstawowych kierunków leczenia tutejszego uzdrowiska - leczenie chorób narządów ruchu i reumatycznych. Aleja ta łączy park centralny z Domem Zdrojowym, Muszlą koncertową i Amfiteatrem.
* Park 1000-lecia - Powstał on latach 1861-65 i posiada charakter parku angielskiego. Rośnie tu 65 gatunków drzew i krzewów. Z ciekawostek należy zwrócić uwagę na purpurowe odmiany buków oraz okaz tulipanowca angielskiego. Łączy on Park Centralny z częścią miejską Lądka Zdroju.

Pijalnia wód "Wojciech"
Pijalnia wód "Wojciech"
DatsoPic 2.0 © 2009 by Andrey Datso
Centrum lądeckiego zdroju to niewątpliwie Zakład Przyrodoleczniczy Wojciech wraz z pijalnią wód i przyległym parkiem zdrojowym oraz wieloma zdrojowymi atrakcjami w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Zbudowany na planie okręgu Zdrój Wojciech sprawia, że można tu spacerować bez końca. W obiekcie znajduje się urocza kawiarenka oraz taras ..

Więcej…
 
Promenada, Pijalnia wód i Park Zdrojowy w Polanicy Zdroju

Pijalnia wód i hala spacerowa
Pijalnia wód i hala sp...
DatsoPic 2.0 © 2009 by Andrey Datso
Park Zdrojowy położony jest w centralnej części miasta. Najbardziej reprezentacyjną i najstarszą częścią jest Park Centralny. Główną osią parku jest główna promenada, biegnąca od pijalni ku obeliskowi Adama Mickiewicza. Tutaj znajduje się podświetlana fontanna oraz Park Szachowy ..

Więcej…
 


Góry i Rezerwaty

Ostatnio na forum

BŁĄD: mod_kunenalatest: Kunena 1.6.2 (lub późniejsza) jest niezainstalowana na tej stronie!

Losowe zdjęcie z Portalu


Park
Park
NASI PARTNERZY:
: Nasze banery : Statystyki : Poczta e-mail :
www.NieregularnikPolanicki.ZiemiaKlodzka.pl ? www.GlosGoworowa.ZiemiaKlodzka.pl ? www.Jacuk.ZiemiaKlodzka.pl ?