Zdjęcia czytelników

Statystyki

Użytkowników : 163
Artykułów : 753
Odsłon : 7822302
Najnowsze artykuły

Portal Internetowy Ziemia Kłodzka. Region hrabstwa kłodzkiego i najbliższych okolic., Powered by Joomla! and designed by SiteGround Joomla Templates


ZAPROSZENIE DO JARKOWA Drukuj Email
03 lipca 2012
Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image http://go.idmnet.bbelements.com/please/showit/1361/1/1/2/?typkodu=img

631 1Proponujemy Państwu pobyt lub wypad do malowniczego Jarkowa. To zaledwie 3 km od kudowskiego uzdrowiska. Wystarczy tylko skręcić z głównej drogi Kłodzko ? Kudowa Zdrój, tuż za Lewinem.

Zapewne urzeknie wszystkich ta mała wioska w Górach Orlickich, na zboczach Ptasznicy. Gdzie z górnej części wioski roztacza się wspaniała panorama Gór Stołowych, Wzgórz Lewińskich i samego Lewina Kłodzkiego. Dalej pasm górskich w Czechach, dostrzeżesz też Karkonosze. Tuż za wioską przebiega granica.

631 6Wioska powstała w pocz. XV wieku. W 1477 r. przeszła z Czech do Hrabstwa Kłodzkiego, zmieniali się też stale jej właściciele. Kiedyś sprzedana bowiem właściciel potrzebował fundusze na wojny z Imperium Otomańskim. Kiedyś znana też z tkactwa. Dość powiedzieć, że w roku 1825 działały tu 23 warsztaty tkackie i liczne przędzalnie lnu. Po wojnie wioska została prawie wyludniona, nastawiona na rolnictwo i chów zwierząt. Dzisiaj znana bardziej z turystycznych walorów, które odkrywa coraz więcej turystów i gości.

Będąc w tych stronach warto odwiedzić szczególnie trzy miejsca / nasza portalowa REKOMENDACJA !!! /

Pierwsze to największa w tym regionie PLANTACJA ARONII. Ponad 20 ha gdzie rośnie ponad 40 tysięcy tych krzewów. Działa tu rodzinne Gospodarstwo Ekologiczne Anny i Mirosława Lech /www.ekoaronia.pl/. Można tu nabyć liczne produkty z aronii m.in. aroniowy sok, aroniową bombę /polecaną dla zapracowanych i zmęczonych/, dżemy, konfitury, syropy, nalewki, herbatki. Przy okazji gościnna zawsze pani Ania chętnie wytłumaczy nam ich życiodajne działanie i niektóre sekrety z aroniowej półki. Osobiście polecam spacer po aroniowej plantacji, oczywiście po uzyskaniu zgody właścicieli.

631 3631 5

631 4631 9

Drugie miejsce godne odwiedzenia to OGRÓD JAPOŃSKI tworzony własnoręcznie przez Edwarda Majchera od 1980 roku. Udostępniony publiczności od 2003 roku /www.ogrod-japonski.republika.pl/ jako drugi taki ogród w Polsce, po słynnym ogrodzie wrocławskim. Kilkaset roślin bajecznie formowanych, wodne kaskady i wodospady, malownicze ścieżki. Ogród ciągle tworzony i przebudowywany. Zdobył uznanie m.in. nagroda miesięcznika ?Ogrody? czy uznanie ze strony japońskich gości. Obowiązują bilety.

631 1631 2

631 7631 8

Trzecie miejsce - gdzie warto już zatrzymać się dłużej to RANCHO STOKROTKA /www.rancho-stokrotka.com/. Działa tu agroturystyka z możliwością obcowania z koniem, ale nie tylko z nim? Tu naprawdę można złapać końskiego bakcyla czy podpatrzeć jak np. wytresować? kurczaka. Magiczne miejsce do którego wraca się później nieraz.

Niebawem postaramy się przygotować specjalną relację z tego niezwykłego miejsca i innych miejscowych agroturystyk. Liczymy na zaproszenie.

Zatrzymać można się również w agroturystyce ?POD PTASZNICĄ? /www.agroturystyka-podptasznica.blog.onet.pl/ czy w ?DOMU NA WZGÓRZU? /www.dom-na-wzgorzu.jarkow.pl/. To pierwsze mieści się w byłej granicznej strażnicy liczącej ponad 100 lat. Wszędzie jednak wygodnie, przytulnie i gościnnie. O widokach już nie wspomnę?

JANUSZ PUSZCZEWICZ

REKLAMA

 

Góry i Rezerwaty

Ostatnio na forum

BŁĄD: mod_kunenalatest: Kunena 1.6.2 (lub późniejsza) jest niezainstalowana na tej stronie!

Losowe zdjęcie z Portalu


Jaskinia Niedźwiedzia
Jaskinia Niedźwiedzia
NASI PARTNERZY:
: Nasze banery : Statystyki : Poczta e-mail :
www.NieregularnikPolanicki.ZiemiaKlodzka.pl ? www.GlosGoworowa.ZiemiaKlodzka.pl ? www.Jacuk.ZiemiaKlodzka.pl ?
Liczba wywołań tej strony: 6660