Zdjęcia czytelników

Statystyki

Użytkowników : 163
Artykułów : 753
Odsłon : 7822238
Najnowsze artykuły

Portal Internetowy Ziemia Kłodzka. Region hrabstwa kłodzkiego i najbliższych okolic., Powered by Joomla! and designed by SiteGround Joomla Templates


Powakacyjne Impresje ' 2010 Drukuj Email
09 października 2010
Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image http://go.idmnet.bbelements.com/please/showit/1361/1/1/2/?typkodu=img

181_01Ostatni tydzień sierpnia, ostatni też tydzień wakacji.

Odwiedzam Polanicę Zdrój. Część uzdrowiskowa to praktycznie plac budowy. Z jednej strony cieszą podjęte prace, ale stwarza to też pewne utrudnienie dla gości.

O mieszkańcach już nie wspomnę. Ciekawa plenerowa wystawa fotograficzna. Spacer w okolice toru saneczkowego. Wielka frajda dla dzieciaków, ale też nie ma tłumów. Bezpański pies atakuje pasące się tam kozy. Wstępuję do Informacji Turystycznej na deptaku. Niestety suche i zdawkowe raczej odpowiedzi na moje sondażowe pytania. A może tylko trafiłem na zły dzień tamtejszej pani.

Wyjazd do Kudowy, długo tu już nie byłem. Zaskoczenie, wielkie pozytywne zmiany. Wspaniały jak zawsze park zdrojowy, tłumy gości. Niestety pogoda płata nam figla, wciąż pada. Tym razem naszym celem są VIII Ogólnopolskie Prezentacje Kulinarne ? Pożegnanie Lata. Z uwagi na aurę przeniesiono imprezę ze stadionu do hotelu Verde Montana. Wspaniała prezentacja kulinarnych dokonań wielu startujących tu ekip. Ich stoły uginają się dosłownie od nadmiaru prezentowanych potraw. Czego tu nie było? Dominowała jednak kuchnia myśliwska i regionalna, ale nie tylko. Wspaniała m.in. prezentacja przygotowana przez mistrzów z Unity Line - owoce morza, często egzotyczne dla nas dania. Furorę robi też prezentacja słowackiej nalewki z jagód. Wszystkich przebija jednak tutejsza hotelowa kuchnia chociaż tym razem nie startuje w tych zmaganiach. Kuchnia mistrza Wiesława Bobera i Łukasza Konika bije bezapelacyjnie innych. To dla niej chociażby warto wybrać się do Kudowy.

Niestety brakło już czasu na odwiedzenie tutejszego Muzeum Żaby czy Muzeum Zabawek. Obiecuję sobie jednak muzealną wizytę przy kolejnej wyprawie. W moim prywatnym rankingu Kudowę Zdrój zaliczam do ścisłej czołówki polskich uzdrowisk. Oferuje masę atrakcji i wypoczynek na każdą praktycznie kieszeń. O walorach leczniczych uzdrowiska już nie wspomnę. Jeżeli już ktoś raz tu zawita, na pewno wróci ponownie. Wielkie więc brawa dla Kudowy, tylko tak trzymać dalej?

181_02Wpadam do Lądka. Jakże cichy wydaje mi się po kudowskim spotkaniu. Mam do tego miejsca osobisty, niezwykle ciepły stosunek. Lądek oferuje z kolei szereg atrakcji kulturalnych. Tu praktycznie cały czas coś się dzieje. Inne kłodzkie uzdrowiska bije właśnie ciszą, pewną przytulnością i dobrymi zabiegami. Bo też do tych wód warto przyjeżdżać. Jak zwykle doskonała kawa w Albrechtshalle.

Tu też umawiam się na spotkanie z mieszkającą w Lądku poetką Joanną Mossakowską. Ostatnio wydała swój kolejny tomik poetycki ?Motyl na śniegu?. Do samych wierszy jeszcze powrócę. Ale już teraz polecam wspomniany tomik, dostępny nie tylko w Lądku. Jego walory podnoszą doskonałe lądeckie zdjęcia autorstwa Leszka Brągiela, zdjęcia niczym muśnięcia owego poetyckiego motyla. Polecam gorąco tą pozycję, podobnie jak wcześniejszy tomik ?Wytańczone wiatrem?. Dziękuję też uprzejmie autorce za podarowany tomik z tak miłą też dedykacją.

Wracając z Lądka wstępuję do jednej z najlepszych /tak przynajmniej wykazał nasz ostatni plebiscyt/ agroturystyk w kłodzkiej gminie. Prowadzą je Jolanta i Edward Dobrowolscy. Są rolnikami, prowadzą ?normalne? gospodarstwo rolne, skąd też pochodzą produkty na ich stół. Niestety obecnie coraz mniej agroturystyk działa na takich zasadach. Na ogół są to typowe gościnne pokoje, coraz mniej osób oferuje nam bezpośredni kontakt z prawdziwym gospodarstwem. Coraz rzadziej spotykam też oferowaną domową kuchnię. Widocznie wychodzą z założenia, że z żywieniem to tylko same problemy. Przeważa niestety myślenie - damy tylko pokój i już mamy spokój. Może czas to zweryfikować przed kolejnym turystycznym sezonem. W każdym razie w agroturystyce ?Pod Sosnową Górą? jest inaczej. Smaczna i dobra domowa kuchnia, możliwość wypadu do lasu, bo dosłownie tuż za oknem. Sami zresztą wybrali się z nami na grzyby. Jeżeli do tego jeszcze dodać miłą rodzinną wręcz atmosferę, do szczęścia niewiele nam już zabraknie.

Janusz Puszczewicz

REKLAMA

 

Góry i Rezerwaty

Ostatnio na forum

BŁĄD: mod_kunenalatest: Kunena 1.6.2 (lub późniejsza) jest niezainstalowana na tej stronie!

Losowe zdjęcie z Portalu


Po drodze autem
Po drodze autem
NASI PARTNERZY:
: Nasze banery : Statystyki : Poczta e-mail :
www.NieregularnikPolanicki.ZiemiaKlodzka.pl ? www.GlosGoworowa.ZiemiaKlodzka.pl ? www.Jacuk.ZiemiaKlodzka.pl ?
Liczba wywołań tej strony: 3647