Zdjęcia czytelników

Statystyki

Użytkowników : 162
Artykułów : 753
Odsłon : 7812581
Najnowsze artykuły

Portal Internetowy Ziemia Kłodzka. Region hrabstwa kłodzkiego i najbliższych okolic., Powered by Joomla! and designed by SiteGround Joomla Templates


Góry Bialskie Drukuj Email

Masyw górski położony w Sudetach Wschodnich, częściowo na terenach Czech. Na wschodzie sąsiaduje z Masywem Śnieżnika, oddzielony od niego na zachodzie doliną Morawki, a od Gór Złotych na wschodzie doliną górnej Białej Lądeckiej, na południu poprzez granicę łączy się z ich częścią czeską zwaną Rychlebske Hory. Za ich początek, od strony zachodniej, uznaje się Przełęcz Płoszczynę (817 m n.p.m.), będącą zarazem turystycznym przejściem granicznym Polska?Czechy. Obszarowo Góry Bialskie są niewielkie, ich powierzchnia na terenie Polski wynosi około 50 km2. Ich wierzchowina wyrównana w poziomie około 1000 m nad poziom morza urozmaicona jest niewysokimi, przysadzistymi kopułami szczytów.

Są to tereny dzikie, porośnięte lasami świerkowo-bukowymi, w których znajduje się rezerwat pierwotnej puszczy sudeckiej - Puszcza Śnieżnej Białki - z jaworami, bukami i świerkami liczącymi do 200 lat.

Dzięki znacznym walorom widokowym i przyrodniczym, Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie zostały decyzją wałbrzyskiej WRN z 1981 r. objęte ochroną jako Śnieżnicki Park Krajobrazowy. Obejmuje on swoim zasięgiem również część Gór Złotych. Na jego terenie znajduje się kilka rezerwatów przyrody: Śnieżnik Kłodzki, Wodospad Wilczki, Jaskinia Niedźwiedzia, Nowa Morawa i Puszcza Śnieżnej Białki. Góry Bialskie od Gór Złotych geograficznie oddziela przełęcz Trzech Granic.

REKLAMA

 
NASI PARTNERZY:
: Nasze banery : Statystyki : Poczta e-mail :
www.NieregularnikPolanicki.ZiemiaKlodzka.pl ? www.GlosGoworowa.ZiemiaKlodzka.pl ? www.Jacuk.ZiemiaKlodzka.pl ?
Liczba wywołań tej strony: 5699