Zdjęcia czytelników

Statystyki

Użytkowników : 164
Artykułów : 753
Odsłon : 7934204
Najnowsze artykuły

Portal Internetowy Ziemia Kłodzka. Region hrabstwa kłodzkiego i najbliższych okolic., Powered by Joomla! and designed by SiteGround Joomla Templates


KŁODZCY PIELGRZYMI DOTARLI na JASNĄ GÓRĘ Drukuj Email
Autor: Janusz Puszczewicz   
10 sierpnia 2015
Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image http://go.idmnet.bbelements.com/please/showit/1361/1/1/2/?typkodu=img

228105Niedziela 9 sierpnia 2015 roku. Już od wczesnym godzin rannych obserwowałem na jasnogórskim parkingu wzmożony wjazd samochodów i autokarów z dolnośląską rejestracją. W tym wiele z rejestracją kłodzką. Przybywają bowiem kolejni wierni na wejście XII Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej.

Tuż po godzinie siódmej rano świdnicka pielgrzymka wchodzi na jasnogórskie błonia. Przebyli w tym upale w ciągu 10 dni 250 kilometrów. Najwcześniej bo już 30 lipca wyruszyła grupa z Wałbrzycha. Dzień później dołączyła do nich m.in. grupa trzecia kłodzka licząca ok. 130 osób. Najmłodszy pielgrzym - jak usłyszałem w wywiadzie dla Radia Jasna Góra - liczył… kilkanaście miesięcy. Najstarszy miał z kolei ponad 70 lat. Przeważała jak zwykle młodzież, spotykam w niej również m.in. braci z Kłodzka, Wambierzyc czy siostry z Piszkowic czy ze Ścinawki. Byli więc pielgrzymi ze wszystkich zakątków naszej Ziemi Kłodzkiej.

Ogółem wędrowało 800 osób w sześciu grupach. Oddzielną grupę stanowiła licząca ponad 2 tysiące osób grupa duchowego wsparcia. Głównym przewodnikiem był tradycyjnie już ks. prałat Romuald Brudnowski wspomagany przez 29 kapłanów, 18 kleryków i 12 sióstr zakonnych. Hasłem tegorocznego pielgrzymowania było pytanie „Dlaczego stoicie ? ”.

Po serdecznym powitaniu przez podprzeora jasnogórskiego Sanktuarium o. Krystiana Gwiożdzika wierni udali się do Kaplicy Cudownego Obrazu. Kulminacyjnym punktem była bowiem uroczysta Msza Św. której przewodniczył oraz homilię wygłosił bp. Ignacy Dec. Szczególnie zapadły mi w pamięci jego słowa „Jesteśmy w drodze, jesteśmy pielgrzymami. Jesteśmy wędrowcami. Wiemy, że cel em ostatecznej pielgrzymki jest wieczność. Tu są tylko takie etapy ziemskiego pielgrzymowania, które zaczynamy i kończymy…”. Odczytano również skierowane do młodzieży posłanie na Światowy Dzień Młodzieży. Na podkreślenie zasługuje również niezwykła oprawa muzyczna tej liturgii.

274832274836

274844274867

274872274884

274910274914

Pielgrzymka jest zawsze wyjątkowym przeżyciem duchowym, pełnym modlitwy, skupienia i religijnych rozważań. To dla każdego z nich przeżycie, które trudno opisać słowami. Jak mówiło mi wielu „to trzeba po prostu przejść, to trzeba przeżyć…”.

W tym dniu /a przynajmniej w godzinach do południowych/ Jasna Góra należała bez wątpienia do świdnickiej diecezji, w tym do pielgrzymów z kłodzkiej krainy. Po nich wchodzili następni m.in. „dominikańska” pielgrzymka z Krakowa czy rowerowa z Białegostoku. W tych dniach Jasna Góra przeżywa bowiem swoje najpiękniejsze dni.

Uroczystości transmitowane były przez diecezjalne świdnickie Radio Rodzina oraz Radio Jasna Góra. W przedstawionym wypowiedziach pielgrzymów szczególnie miłe były ich słowa o zaproszeniu słuchaczy i gości do odwiedzenia uroczej Ziemi Kłodzkiej. Niestety na następne takie spotkanie musimy poczekać… aż cały rok.

Specjalnie dla PORTALU - ZIEMIA KŁODZKA

JANUSZ PUSZCZEWICZ

Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości Biura Prasowego Jasnej Góry / M. Kępiński /

REKLAMA

 

Góry i Rezerwaty

Ostatnio na forum

BŁĄD: mod_kunenalatest: Kunena 1.6.2 (lub późniejsza) jest niezainstalowana na tej stronie!

Losowe zdjęcie z Portalu


Kudowa Zdrój-4
Kudowa Zdrój-4
NASI PARTNERZY:
: Nasze banery : Statystyki : Poczta e-mail :
www.NieregularnikPolanicki.ZiemiaKlodzka.pl ? www.GlosGoworowa.ZiemiaKlodzka.pl ? www.Jacuk.ZiemiaKlodzka.pl ?
Liczba wywołań tej strony: 4957