Zdjęcia czytelników

Statystyki

Użytkowników : 163
Artykułów : 753
Odsłon : 7871554
Najnowsze artykuły

Portal Internetowy Ziemia Kłodzka. Region hrabstwa kłodzkiego i najbliższych okolic., Powered by Joomla! and designed by SiteGround Joomla Templates


Najnowszy zeszyt Muzeum Filumenistycznego (10) Drukuj Email
Autor: Janusz Puszczewicz   
07 kwietnia 2013
Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image http://go.idmnet.bbelements.com/please/showit/1361/1/1/2/?typkodu=img

prasa muzfilumOstatnio ukazał się najnowszy /rocznik 10/ ZESZYT MUZEUM FILUMENISTYCZNEGO w Bystrzycy Kłodzkiej.

W numerze m.in.

- publikacja Tomasza Nowickiego nt. Hansa Franke - malarza z Bystrzycy Kłodzkiej żyjącego w l. 1892-1975. Wspomniany artysta stworzył ponad 23 ołtarze, głównie na terenie południowych Niemiec. Ciekawostką w jego dorobku były dwa ołtarze przeznaczone dla statków „Hamburg” i „Nowy York”. Jeden z jego obrazów „Odpoczynek w podróży” można oglądać w bystrzyckim muzeum.

- publikacja Andrzeja Prasały nt. ks. infułata dr Wilhelma Hohausa /1844- 1909/ który odegrał ważną rolę w życiu Bystrzycy przełomu XIX i XX wieku

- Irena Klimaszewska przedstawia z kolei „bystrzyckie” plakaty Witolda Turkiewicza, który kierował bystrzyckim muzeum w l. 1972-76. Turkiewicz jest autorem wielu plakatów związanych z kłodzkimi imprezami kulturalnymi, część z nich możemy oglądać w Muzeum Filumenistycznym.

- publikacja Macieja Piaseckiego o historii Długopola-Zdroju

- Małgorzata Jaworska pisze o historii dworu w Starej Łomnicy, natomiast Marek Stadnicki przedstawia kolejny odcinek o architekturze rezydencjonalnej kłodzkiego regionu.

Z filumenistycznych tematów polecam z kolei publikację Romualda Waniurskiego o ostatniej czeskiej fabryce zapałek w Susicach /zamkniętej w 2009 r./ oraz publikację Janusza Bossa o propagandzie na zapałczanych etykietach. Kto już dzisiaj pamięta tamte hasła na pudełkach zapałek… nie używaj grzejników elektrycznych po zmroku, uprawiaj mak, hoduj króliki czy owce, myj ręce, owoce czy tęp muchy. Wszystko to możemy zobaczyć w bystrzyckim muzeum, do którego jak zawsze gorąco zapraszam. Polecam też wspomniane wydawnictwo.

JANUSZ PUSZCZEWICZ

REKLAMA

 

Góry i Rezerwaty

Ostatnio na forum

BŁĄD: mod_kunenalatest: Kunena 1.6.2 (lub późniejsza) jest niezainstalowana na tej stronie!

Losowe zdjęcie z Portalu


Masyw Śnieżnika
Masyw Śnieżnika
NASI PARTNERZY:
: Nasze banery : Statystyki : Poczta e-mail :
www.NieregularnikPolanicki.ZiemiaKlodzka.pl ? www.GlosGoworowa.ZiemiaKlodzka.pl ? www.Jacuk.ZiemiaKlodzka.pl ?
Liczba wywołań tej strony: 3155