Zdjęcia czytelników

Statystyki

Użytkowników : 115
Artykułów : 753
Odsłon : 6873309
Najnowsze artykuły

Portal Internetowy Ziemia Kłodzka. Region hrabstwa kłodzkiego i najbliższych okolic., Powered by Joomla! and designed by SiteGround Joomla Templates


Kłodzkie Pierniki - KONKURS Drukuj Email

498_1Kiedyś Kłodzko z precli ponoć słynęło, wzmianka o nich pochodzi już z roku 1504. Taki precel znajdziemy m.in. w herbie widniejącym na jednej z kłodzkich kamienic. Wszystko jednak wskazuje, że tym razem Kłodzko zasłynie ze swoich pierników. Czyżby Toruniowi rosła nowa konkurencja ?

 

A wszystko za sprawą wprowadzanego właśnie na rynek KŁODZKIEGO PIERNIKA oraz niemniej smacznych KŁODZKICH PIERNICZKÓW. Ich stara receptura pochodzi od Sióstr Franciszkanek z Ołdrzychowic Kłodzkich, które jak piszą ?nasze świąteczne pierniczki przysparzają nam sporo powodów do radości. Tą radość chcemy też dzielić z innymi, stąd nasza zgoda??.

498_2Ich wytwórcą jest znana w regionie Piekarnia ?Kajzerka? w Żelaźnie. Zakład szacowny i cieszący się uznaniem klientów. Swoją działalność rozpoczął w roku 1989 w pobliskich Krosnowicach, wynajmując budynki po Gminnej Spółdzielni. Od 1997 r. działa w Żelaźnie, zatrudniając ok. 120 pracowników w większości niepełnosprawnych. Dzisiaj wytwarza ponad 80 asortymentów wszelkiego pieczywa i produktów cukierniczych, które trafiają do 250 sklepów, często daleko od kłodzkiego regionu. Dzisiaj to też zakład na wskroś nowoczesny i prężny, chociaż tradycję pielęgnuje w swoich recepturach. Jego wyroby cieszą od kilku lat nasze podniebienia. Sam tego doświadczam przy każdym pobycie w kłodzkim regionie. Zresztą niebawem postaram się oprowadzić czytelników po tym zakładzie.

Wracam jednak do owych pierników. Wytwarzane z naturalnych surowców/ w tym z miejscowego miodu/ oparte są na starej, zakonnej recepturze. Mogę jedynie zdradzić, że w ich składzie spotkamy m.in. goździki, imbir, gałkę muszkatołową, cynamon. Wytwarzane są w całości ręcznie, tak jak pieczone są w starym piecu. Cykl od zaczynu do wyjęcia z pieca to ponad 5 godzin. Wytwarzane są w dwóch postaciach: w kształcie geograficznego obrysu Ziemi Kłodzkiej oraz w kształcie serca.

Pakowane do specjalnych ozdobnych pudełek są doskonałą pamiątką z tego zakątka. Na opakowaniu m.in. zdjęcia Kłodzka, tutejszych uzdrowisk czy kalendarium dziejów Hrabstwa Kłodzkiego. Takie to są owe PIERNIKI i PIERNICZKI HRABSTWA KŁODZKIEGO.

Jak mówi właściciel zakładu p. Zdzisław Jasiński ?chcemy, aby nasze pierniki były pewnego rodzaju wizytówką kłodzkiego regionu, aby każdy turysta czy pielgrzym odwiedzający nasze sanktuaria zabrał ze sobą pudełeczka pełne naszych kłodzkich łakoci??. Oprócz doskonałych walorów smakowych i estetycznych / z uwagi na specjalne opakowanie/ spełniać będę również funkcję promocji tego regionu. Bo też jak mówi p. Krzysztof Baldy ? członek Zarządu Powiatu Kłodzkiego ? cenimy pierniki m.in. za walory promocyjne??.

Wyrób zastrzeżony jest w Urzędzie Patentowym, jednocześnie rozpoczęto procedurę złożenia wniosku o wpis na listę produktów regionalnych. Aby takich też produktów regionalnych było jak najwięcej na tutejszym rynku. Odwiedzając Ziemię Kłodzką nie zapomnijmy więc o kłodzkich piernikach. Wszak nie tylko w Toruniu je spotkamy...

 

K O N K U R S

Jest też wyjątkowa szansa, aby wspomniane pierniki trafiły do naszych czytelników. Wystarczy odpowiedzieć na nasze pytania. Wśród poprawnych odpowiedzi rozlosujemy 3 zestawy wspomnianych KŁODZKICH PIERNIKÓW wraz z firmowymi gadżetami. Otrzymają je również dwaj pierwsi nadawcy poprawnych odpowiedzi. Fundatorem nagród jest ZAKŁAD PIEKARNICZO- CUKIERNICZY ?KAJZERKA? z Żelazna.

A oto i pytania:

1. Ostatnio Hrabstwo Kłodzkie obchodziło swój okrągły jubileusz. O jaki jubileusz pytamy?

2. Kłodzko znane jest z wielu cennych zabytków architektonicznych. Proszę wymienić co najmniej trzy.

3. Proszę wymienić min. trzy dolnośląskie miasta do których trafiają wyroby Piekarni ?Kajzerka?.

4. Czy zakład ?Kajzerka? jest Zakładem Pracy Chronionej zatrudniającym osoby niepełnosprawne? Wystarczy odpowiedzieć TAK lub NIE

Na odpowiedzi czekamy do końca lipca br. Nasz adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Autor: Janusz Puszczewicz

REKLAMA

 

Komentarze  

 
0 #2 adam 2011-07-14 18:37
ja z kolei wysoko oceniam kłodzkie pierniki, bo też każdy lubi inne smaki i wyroby,
smaczne, tradycyjne, piekne opakowanie, dziękuje też za konkurs, moze wygram,
dodam jeszcze, ze kajzerka znana jest z dobrych w sumie wyrobów,
spróbujcie jednak nasze klodzkie pierniki
Cytować
 
 
-1 #1 Artur 2011-07-14 09:01
Kupiłem te pierniki i powiem tak opakowanie bardzo ładnie promuje nasze okolice a Kajzerka powinna zmodyfikować przepis bo daleko im do smaku pierników toruńskich widać ze koszty wzięły górę nad smakiem.
Cytować
 

Góry i Rezerwaty

Ostatnio na forum

Forum jest offline

Losowe zdjęcie z Portalu


Park Zdrojowy-8
Park Zdrojowy-8
NASI PARTNERZY:
: Nasze banery : Statystyki : Poczta e-mail :
www.NieregularnikPolanicki.ZiemiaKlodzka.pl ? www.GlosGoworowa.ZiemiaKlodzka.pl ? www.Jacuk.ZiemiaKlodzka.pl ?
Liczba wywołań tej strony: 27731