Zdjęcia czytelników

Statystyki

Użytkowników : 164
Artykułów : 753
Odsłon : 7934309
Najnowsze artykuły

Portal Internetowy Ziemia Kłodzka. Region hrabstwa kłodzkiego i najbliższych okolic., Powered by Joomla! and designed by SiteGround Joomla Templates


Położenie PDF Drukuj Email

Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki
DatsoPic 2.0 © 2009 by Andrey Datso
Ziemie południowo - zachodniej Polski w dorzeczu środkowej Odry to obszar geograficzno-historyczny zwany Dolnym Śląskiem. Południową naturalną granicę województwa dolnośląskiego na pograniczu polsko-czeskim wyznaczają wododziałowe malownicze grzbiety Sudetów z najwyższym szczytem Śnieżką (1602m n.p.m.). Polskie Sudety ze względu na właściwości geograficzne, topograficznie dzielą się, poczynając od zachodu na trzy zasadnicze części: Sudety Zachodnie, Środkowe i Wschodnie. W obrębie środkowo-wschodniej części tych gór leży jedna z największych śródgórskich kotlin Sudetów ? Kotlina Kłodzka o powierzchni przekraczającej 500km2, która wraz z otaczającymi ją pasmami górskimi zwana jest Ziemią Kłodzką o powierzchni ponad 1640 km2.

Zbiornik wodny
Zbiornik wodny
DatsoPic 2.0 © 2009 by Andrey Datso
Powierzchnia Ziemi Kłodzkiej w zasadzie pokrywa się z powierzchnią powiatu kłodzkiego. Ta kraina śródgórska stanowi jeden z najatrakcyjniejszych na Dolnym Śląsku (jak i w Polsce) obszarów turystycznych, swoją nazwę wzięła od położonego prawie w jej centrum ponad 1000-letniego miasta Kłodzka. Otoczona jest górami stanowiącymi naturalną przegrodę.

Droga Stu Zakrętów
Droga Stu Zakrętów
DatsoPic 2.0 © 2009 by Andrey Datso
Od północy, od pozostałej części Dolnego Śląska Kotlinę Kłodzką oddzielają Góry Sowie (Wielka Sowa 1015m n.p.m.) i Góry Bardzkie (Kłodzka Góra 765m n.p.m.). Od Zachodu zamykają ją Góry Stołowe (Szczeliniec Wielki 919m n.p.m.), natomiast od południowego zachodu Góry Bystrzyckie (Jagodna 977m n.p.m.) i częściowo Góry Orlickie (Orlica 1084m n.p.m.). Od południowego wschodu otoczona jest Masywem Śnieżnika z najwyższym szczytem Ziemi Kłodzkiej - Śnieżnikiem 1426m n.p.m. i Górami Bialskimi (Postawna 1117m n.p.m.) i od północnego wschodu zamykają ją Góry Złote (Smrek 1109m n.p.m.).

zk-mapa-pl-01.gif

zk-mapa-pl-02.gif

zk-mapa-03

 

REKLAMA

 

Góry i Rezerwaty

Ostatnio na forum

BŁĄD: mod_kunenalatest: Kunena 1.6.2 (lub późniejsza) jest niezainstalowana na tej stronie!

Losowe zdjęcie z Portalu


Konie
Konie
NASI PARTNERZY:
: Nasze banery : Statystyki : Poczta e-mail :
www.NieregularnikPolanicki.ZiemiaKlodzka.pl ? www.GlosGoworowa.ZiemiaKlodzka.pl ? www.Jacuk.ZiemiaKlodzka.pl ?
Liczba wywołań tej strony: 58865