Zdjęcia czytelników

Statystyki

Użytkowników : 163
Artykułów : 753
Odsłon : 7862796
Najnowsze artykuły

Portal Internetowy Ziemia Kłodzka. Region hrabstwa kłodzkiego i najbliższych okolic., Powered by Joomla! and designed by SiteGround Joomla Templates


Podziemny kompleks Sztolni Walimskich Drukuj Email

 

Informacje ogólne

walim1

 W czasie II wojny światowej w pn. - zach. części Gór Sowich (Eulengebirge) oraz w okolicach zamku Książ w Górach Wałbrzyskich hitlerowskie Niemcy prowadziły  prace górnicze i budowlane na niespotykaną dotąd skalę.  Wobec nasilających się alianckich nalotów bombowych w 1943 r. Niemcy przeniosły dużą część swej strategicznej produkcji zbrojeniowej w ? uważany za bezpieczny ? rejon Sudetów. Wówczas powstał projekt utworzenia nowej kwatery głównej Hitlera oraz potężnych bunkrów i budowli podziemnych wydrążonych w Górach Sowich. Siłę roboczą stanowili zagraniczni robotnicy przymusowi, dla których zorganizowano w pobliżu liczne obozy.

walim02Ogromny kompleks w tym sztolnie, podziemia, bunkry i wiele innych konstrukcji o do dziś nie poznanym przeznaczeniu powstawał w promieniu 5km na zboczach Gór Sowich. Jego fragmenty oraz wejścia do podziemi znajdują się w wielu miejscach: Rzeczka, Jugowice Górne - Jawornik, Włodarz, Osówka, Soboń, Sokolec - Gontowa i Książ. Budowa nie została nigdy ukończona, a jej pozostałością jest szereg podziemnych kompleksów i budowli naziemnych do dziś owianych mgłą tajemnicy co do ich przeznaczenia.

Teraźniejszość:

W 1995 r. otwarto trasę zwiedzania w kompleksie "Rzeczka", przekształconą wiosną 2001 r. w Muzeum Sztolni Walimskich. Oprócz tego obecnie do zwiedzania dostępne są kompleksy Osówka i Włodarz.

walim03Duża część podziemnych jest zamknięta - wejście grozi wypadkami. Grupy speleologów nawiedzają różne partie podziemnych korytarzy, korzystając m.in. z licznych otworów wentylacyjnych. W dokumentach III Rzeszy istnieją zapisy pozwalające ocenić rozmiar materiałów użytych przy konstrukcji kompleksu Riese. Między innymi na tej podstawie można sądzić, że dotychczas około połowa podziemnych korytarzy nie została odnaleziona !

Godziny otwarcia:

Muzeum jest czynne codziennie
  od maja do września - pn-pt od 9:00 do 19:00, ostatnie wejście o 18:00, w soboty, niedziele i święta od 9:00 do 20:00, ostatnie wejście o 19:00

  od października do kwietnia - pn-pt od 9:00 do 17:00, ostatnie wejście o 16:00, w soboty, niedziele i święta od 9:00 do 18:00, ostatnie wejście o 17:00

Położenie:

  Powiat: Wałbrzych, Gmina: Walim, Miejscowość: Walim, Adres: Wieś "Rzeczka"

  GPS - 50.774682 x 16.526184

{mosmap lat='50.669022' | lon='16.458272'}
 

Kontakt:
Muzeum Sztolni Walimskich,
ul. 3 Maja 26, 58-320 Walim
tel./fax +48 74 8457300
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www: www.sztolnie.pl

gallerygallerygallerygallerygallerygallerygallerygallery

Zdjęcia

gallerygallerygallerygallerygallerygallerygallerygallery

REKLAMA

 

Góry i Rezerwaty

Ostatnio na forum

BŁĄD: mod_kunenalatest: Kunena 1.6.2 (lub późniejsza) jest niezainstalowana na tej stronie!

Losowe zdjęcie z Portalu


Płaskorzeźba na ścianie kościoła
Płaskorzeźba na ścianie koś...
NASI PARTNERZY:
: Nasze banery : Statystyki : Poczta e-mail :
www.NieregularnikPolanicki.ZiemiaKlodzka.pl ? www.GlosGoworowa.ZiemiaKlodzka.pl ? www.Jacuk.ZiemiaKlodzka.pl ?
Liczba wywołań tej strony: 132018