Zdjęcia czytelników

Statystyki

Użytkowników : 164
Artykułów : 753
Odsłon : 7934218
Najnowsze artykuły

Portal Internetowy Ziemia Kłodzka. Region hrabstwa kłodzkiego i najbliższych okolic., Powered by Joomla! and designed by SiteGround Joomla Templates


Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku Drukuj Email

 

Informacje ogólne

trasapodklodzkoPowstanie podziemnych korytarzy i tuneli pod ulicami Kłodzka zawdzięczamy działalności mieszkańców, którzy na przełomie XIII i XVII wieku drążyli swoje piwnice pod budynkami starówki w celach gospodarczych jak i militarnych. Piwnice wykorzystywali głównie handlarze jako magazyny, w których przechowywali swoje towary, a w czasie wojen jakie nawiedzały Kłodzko te same podziemne korytarze służyły za schrony.

Z powodu braku zabezpieczeń podziemnych przejść, w latach pięćdziesiątych XX w. znaczna część starówki była zagrożona, zaczęły osiadać fundamenty i pękać ściany kamienic. W kwietniu 1962 roku rozpoczęły się wieloletnie prace związane z zabezpieczeniem podziemi. Wieloletnie prace specjalistów z krakowskiej uczelni AGH, speleologów oraz górników pozwoliły ocalić najstarszą część Kłodzka, pojawiła się również możliwość wyodrębnienia wielopoziomowej trasy podziemnej pod ulicami starówki. Projekt owej trasy przygotowany został w 1966 roku, stąd też pochodzi nazwa trasy ? 1000?lecia Państwa Polskiego.

Podziemna Trasa Turystyczna liczy ok. 600 metrów długości i przebiega od ulicy Zawiszy Czarnego ku wyjściu przy Twierdzy w obrębie ulicy Grodzisko. Udostępniona do zwiedzania została 4 grudnia 1976 roku, stanowi jedną z ciekawszych w Polsce podziemnych tras. W części przeznaczonej do zwiedzania jest w całości oświetlona a w kilku odgałęzieniach przygotowane są ekspozycje o charakterze historycznym.

www.klodzko.pl ?

Podziemna trasa czynna:
  od godz. 8:30 do 17:30 (ostatnie wejście o godz. 17.00)

Lokalizacja:

  Powiat: Kłodzko, Miejscowość: Kłodzko, Adres: ul. Zawiszy Czarnego 3

  GPS - 50.43709 x 16.653149

{mosmap lat='50.43709' | lon='16.653149'}
Kontakt:

  Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku

  ul. Zawiszy Czarnego 3, 57-300 Kłodzko

  tel. (074) 867 33 64


Podziemna Trasa Turystyczna
Podziemna Trasa Turystyczna
Podziemna Trasa Turystyczna

ZdjęciaPodziemna Trasa Turystyczna
Podziemna Trasa Turystyczna
Podziemna Trasa Turystyczna

www.klodzko.pl ?

 

REKLAMA

 

Comments  

 
+1 #2 admin środa, 06 marca 2013
Panie Jarosławie,

naprawdę bardzo przykro nam z tego powodu. Nie jesteśmy jednak w stanie kontrolować wszystkich bieżąch zmian wszystkich obiektów czy atrakcji o ile nie zostaniemy o tym poinformowani. Nasze materiały dają ogólne rozeznanie, a dalsze treści i aktualne informacje znajdują się na stronach interentowych i pod numerem telefonu podanymi przy każdej z atrakcji. Prosimy przed pokonaniem wielu kilometrów kliknąć na podane strony internetowe lub zadzwonić na podane numery aby upewnić się że przyjazd się napewno uda.

W przypadku Podziemnej Trasy podany jest link w zakładce "Więcej" a na samej stronie Kcksir Kłodzko mała wzmianka o remoncie trasy.

przepraszamy i jednocześnie prosimy zawsze o sprawdzenie oficjalnych stron atrakcji przed planowaniem podróży.

pozdrawiamy
Redakcja
Quote
 
 
+10 #1 Jaroslaw środa, 06 marca 2013
Jestem bardzo zawiedziony, poniewaz wybrałem sie do Klodzka by zwiedzic podziemna trase turystyczna i zastalem zamkniete drzwi! Okazuje sie ze ta atrakcja jest nieczynna i nikt z obslugujacych ten portal nie zamiescil o tym informacji. Portal bardzo ladny ale boje sie ze informacje zamieszczone w nim moga wprowadzac w blad. Prosze aktualizowac informacje o atrakcjach.
Quote
 

Góry i Rezerwaty

Ostatnio na forum

BŁĄD: mod_kunenalatest: Kunena 1.6.2 (lub późniejsza) jest niezainstalowana na tej stronie!

Losowe zdjęcie z Portalu


Masyw Śnieżnika
Masyw Śnieżnika
NASI PARTNERZY:
: Nasze banery : Statystyki : Poczta e-mail :
www.NieregularnikPolanicki.ZiemiaKlodzka.pl ? www.GlosGoworowa.ZiemiaKlodzka.pl ? www.Jacuk.ZiemiaKlodzka.pl ?
Liczba wywołań tej strony: 110120