Zdjęcia czytelników

Statystyki

Użytkowników : 163
Artykułów : 753
Odsłon : 7862843
Najnowsze artykuły

Portal Internetowy Ziemia Kłodzka. Region hrabstwa kłodzkiego i najbliższych okolic., Powered by Joomla! and designed by SiteGround Joomla Templates


Muzeum Papiernictwa Drukuj Email

 

Informacje ogólne

muzpap01Najznamienitsze w Polsce Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju mieści się w XVII wiecznym młynie papierniczym, unikatowym zabytku techniki. Pierwsze wzmianki o papierni dusznickiej i papierniku noszącym nazwisko Ambrosius Tepper pochodzą z 2 połowy XVI w. Historię dusznickiego młyna w okresie 1562 - 1939 tworzyli papiernicy z rodu: Kretschmerów, Hellerów i Wiehrów. W XVII w. papiernia była zaliczana do najwyżej cenionych na Śląsku.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju jest jedyną prowadzoną w sposób profesjonalny placówką muzealną w Polsce, zajmującą się szeroko pojętą tematyką papiernictwa. Gromadzi, opracowuje i udostępnia zbiory z zakresu dziejów papiernictwa, drukarstwa, historii Dusznik Zdroju.

muzpap03Wiodącym tematem wystaw stałych jest historia papieru. W salach I kondygnacji budynku głównego papierni prezentowana jest historia papieru i papiernictwa na świecie, w Polsce i na Śląsku w okresie rękodzielniczej produkcji oraz historię techniki i technologii papierniczej w dobie maszynowej produkcji papieru. W przyziemiu papierni odbywa się pokazowa rękodzielnicza produkcja papieru. Jest to jedna z największych atrakcji dusznickiego muzeum. Pokryte polichromią sale pierwszej kondygnacji strychowej udostępniamy zwiedzającym podczas wystaw czasowych. W pawilonie na dziedzińcu muzealnym prezentowana jest wystawa na temat historii drukarstwa.

www.muzpap.pl ?

Lokalizacja:

  Powiat: Kłodzko, Gmina: Duszniki Zdrój, Miejscowość: Duszniki Zdrój, Adres: ul. Kłodzka 42

  GPS - 50.589885 x 16.511679

{mosmap lat='50.404497' | lon='16.395561'}

Kontakt:
Muzeum Papiernictwa
ul. Kłodzka 42, 57-340 Duszniki Zdrój
tel: 074 86 69 248
fax: 074 86 69 020
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www: www.muzpap.pl

Zdjęcia

Wirtualne zwiedzanie

Kliknij na obrazek aby przenieść się wirtualnie do wybranego miejsca.

wirtualne-zwiedzanie Multimedaiony spacer po muzeum i oglądanie eksponatów.
muzum-papiernictwa Muzeum zostało otwarte w 1968 roku w drewnianym młynie papierniczym z 1605 - unikatowym w skali światowej zabytku techniki.
dolnyslask360.pl ?
muzpap.pl ?
Wszelkie prawa zastrzeżone

REKLAMA

REKLAMA

 

Comments  

 
0 #1 Joanna czwartek, 14 lipca 2016
Można się wiele dowiedzieć o produkcji papieru w tym muzeum, a dodatkowe informację usłyszymy od przewodnika. Sam budynek jest dodatkową atrakcją. Jednak to raczej nie jest miejsce dla dzieci, zbyt fachowa i skomplikowana to wiedza.
Quote
 

Góry i Rezerwaty

Ostatnio na forum

BŁĄD: mod_kunenalatest: Kunena 1.6.2 (lub późniejsza) jest niezainstalowana na tej stronie!

Losowe zdjęcie z Portalu


Jaskinia Niedźwiedzia
Jaskinia Niedźwiedzia
NASI PARTNERZY:
: Nasze banery : Statystyki : Poczta e-mail :
www.NieregularnikPolanicki.ZiemiaKlodzka.pl ? www.GlosGoworowa.ZiemiaKlodzka.pl ? www.Jacuk.ZiemiaKlodzka.pl ?
Liczba wywołań tej strony: 35884