Zdjęcia czytelników

Statystyki

Użytkowników : 164
Artykułów : 753
Odsłon : 7934315
Najnowsze artykuły

Portal Internetowy Ziemia Kłodzka. Region hrabstwa kłodzkiego i najbliższych okolic., Powered by Joomla! and designed by SiteGround Joomla Templates


Pałac Kamieniec - wyremontowany i otwarty Drukuj Email

Pałac Kamieniec zaprasza na Dzień Otwarty

13 czerwca Dzień Otwarty w Pałacu Kamieniec. Będzie to jedna z nielicznych okazji, by zwiedzić wszystkie zakamarki pieczołowicie wyremontowanego XVIII-wiecznego zabytku. Właściciele zapraszają także na mistrzostwa w grach historycznych, wystawę o historii pałacu, występy artystyczne i pokaz sztucznych ogni.


palac kamieniec2palac kamieniec3
W lipcu pałac pod Kłodzkiem zacznie już przyjmować gości, a turystom zostanie udostępniona tylko część komnat. Dlatego warto wybrać się na Dzień Otwarty, by zobaczyć nie tylko jadalnie, salę wypoczynkową czy recepcję, ale także pokoje, w których będą nocować pałacowi goście.

Właściciele zapraszają od godz. 17. Chętni mogą zwiedzić pałac z przewodnikiem (oprowadzanie zaplanowano w trzech turach – o godz. 18.30, 19.30 i 20.30) lub na własną rękę. Zwiedzanie i inne atrakcje Dnia Otwartego są bezpłatne, a wstęp jest wolny.

Główna scena imprezy zostanie ustawiona w ruinach pałacowej herbaciarni. Wystąpi na niej Olga Tumiłowicz, absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu,  która koncertuje, popularyzując muzykę klasyczną wśród dzieci i młodzieży. Usłyszymy także opowieści o historii i tajemnicach rezydencji - jak choćby niewyjaśnione dzieje listu z końca XIX w., który został odnaleziony w nadprożu jednego z pałacowych pokoi w czasie remontu zabytku.

Warto będzie także zajrzeć do dawnej stajni, gdzie obejrzymy wystawę pokazującą „Trzy życia Pałacu Kamieniec” – lata jego świetności ukazane na pocztówkach i historycznych zdjęciach, ruinę zabytku i jego remont.

W tym samym czasie w Nowym Ogrodzie będzie można wziąć udział w historycznych grach plenerowych takich jak Bilbokiet czy Bric et Brac. Gry nie są skomplikowane (na miejscu wytłumaczymy zasady) i na pewno spodobają się uczestnikom. Dla zwycięzców przewidzieliśmy nagrody.

Na swoje stanowisko zaprosi również Koło Gospodyń Wiejskich z Kamieńca. Gościom Dnia Otwartego będzie oferować domowe przysmaki i specjały. Na terenie pałacu znajdą się też: punk informacyjny o ofercie pałacu, kącik dla dzieci i punkt Fundacji Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Hrabstwa Kłodzkiego. Pałac Kamieniec jest jednym z jej członków. Fundacja zrzesza właścicieli zabytkowych obiektów Kotliny Kłodzkiej – zamków, dworów, pałaców oraz dawnego koszarowca srebrnogórskiej twierdzy. Na stanowisku fundacji będzie można zapoznać się z atrakcjami działających już obiektów i posłuchać o toczących się remontach kilku innych zabytków.

Dzień Otwarty w Pałacu Kamieniec zakończy pokaz sztucznych ogni zaplanowany na godz. 22.

Szczegółowy program wydarzenia razem z mapą terenu pałacu i kilkoma zdjęciami przesyłamy w załącznikach (jeśli będą potrzebne w większej rozdzielczości, prosimy o kontakt). Dziennikarzy, którzy chcieliby porozmawiać z właścicielami pałacu, zapraszamy na godz. 16.30. Będzie można wówczas nagrać ich wypowiedzi albo wspólnie przejść po pomieszczeniach pałacu. Na pytania mogą odpowiadać także – Stanisław Longawa, wójt gminy Kłodzko, Łukasz Przybylak, architekt pałacowego ogrodu i Alicja Siatka z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Hrabstwa Kłodzkiego.

palac w 1943palac przed remontem

Pałac Kamieniec (Schloss Kamnitz) został wzniesiony w 1780 r. dla hrabiego von Hartig. Z biegiem lat posiadłość przechodziła w ręce rodów von Mutius i Möbius, a następnie hrabiów von Ohlen und Adlerskron. Pod koniec XIX w. nowy właściciel baron Artur von Seherr-Thoss  zlecił jego przebudowę, dzięki czemu pałac wzbogacił się o północne skrzydło i dekoracje architektoniczne, m.in. rodowy kartusz herbowy nad wejściem do rezydencji. Przy pałacu powstał także piękny ogród krajobrazowy rozwijany przez dziesięciolecia. Na jego skraju wzniesiono klasycystyczną herbaciarnię. W czasie II wojny światowej wyposażenie pałacu zniszczyły stacjonujące tam wojska radzieckie, a po wojnie pałac i jego folwark zamieszkali napływowi osadnicy. Z biegiem lat nieremontowany zabytek niszczał, a od 2007 r. był już ogromnie zniszczonym pustostanem. W 2009 r. kupili go od Agencji Nieruchomości Rolnych nowi właściciele. Zlecili dziesiątki specjalistycznych badań i opracowań, a następnie gruntowanie wyremontowali pałac oraz zrekonstruowali i rozbudowali ogród. Efekty ich starań będzie można zobaczyć 13 czerwca.

 

palace kamieniec1palac kamieniec4

Więcej informacji o pałacu znajdziemy na jego profilu facebookowym -
https://www.facebook.com/pages/Pa%C5%82ac-Kamieniec/419058611494607?fref=ts.

 oprac i zdj. Fundacja Hrabstwo KłodzkieOd portalowej redakcji:
Dziękujemy Fundacji za nadesłany tekst. Odwiedzaliśmy wielokrotnie ten pałac, jeszcze w czasach kiedy stawał się niestety ruiną. To wtedy publikowaliśmy relacje z tych odwiedzin. Na sercu leżał nam bowiem stan zabytków kłodzkiej krainy. Niestety kolejne wpadały wtedy w ruinę. Z drugiej strony nasze teksty wołające wtedy o ratunek spotykały się z ... zapowiedzią procesu sądowego o rzekome mało obiektywne przedstawianie sprawy. Cieszy więc wyjątkowo fakt, że tak cenny obiekt znalazł nowych właścicieli którzy przywrócili go do dawnej świetności.
Postaramy się jeszcze raz wrócić do Kamieńca i ukazać raz jeszcze jego nowe oblicze. 


Janusz Puszczewicz

REKLAMA

 

Góry i Rezerwaty

Ostatnio na forum

BŁĄD: mod_kunenalatest: Kunena 1.6.2 (lub późniejsza) jest niezainstalowana na tej stronie!

Losowe zdjęcie z Portalu


Park Zdrojowy
Park Zdrojowy
NASI PARTNERZY:
: Nasze banery : Statystyki : Poczta e-mail :
www.NieregularnikPolanicki.ZiemiaKlodzka.pl ? www.GlosGoworowa.ZiemiaKlodzka.pl ? www.Jacuk.ZiemiaKlodzka.pl ?
Liczba wywołań tej strony: 9811