Zdjęcia czytelników

Statystyki

Użytkowników : 164
Artykułów : 753
Odsłon : 7934232
Najnowsze artykuły

Portal Internetowy Ziemia Kłodzka. Region hrabstwa kłodzkiego i najbliższych okolic., Powered by Joomla! and designed by SiteGround Joomla Templates


SPŁYW PRZEŁOMEM BARDZKIM Drukuj Email

626 5Nysa Kłodzka to najważniejsza rzeka Ziemi Kłodzkiej. Lewy dopływ Odry o długości ok. 182 km. Dwukrotnie przecina pasma górskie, tworząc malownicze przełomy. Najbardziej malowniczy jest Przełom Bardzki / dług. ok. 15 km / przecinający Góry Bardzkie. Przez wielu uznawany za SUDECKI CUD.

Płynąc pontonem lub kajakiem mamy szczególną okazję poznać ten urokliwy zakątek. Spływy takie organizuje firma Ski-Raft specjalizująca się w organizacji aktywnej turystyki.

Naszą przygodę rozpoczynamy na przystani w Bardzie. Nieopodal mostu kolejowego i drogowego, stąd też blisko do zabytkowego mostu kamiennego. Tu otrzymuje sprzęt, zalecamy jednak wcześniejszą rezerwację zwł. w dni wolne od pracy. Tu też zostawiamy samochód.

Stąd przewożeni jesteśmy firmowymi busami do Ławicy, gdzie znajduje się górna przystań. Na początku czeka nas fachowy instruktaż. W spływie uczestniczyć może praktycznie każdy, nawet osoby bez ?wodnego? doświadczenia. Przekonaliśmy się o tym osobiście. Przy niskich stanach rzeki zabieramy na ponton również dzieci a możliwe jest to praktycznie przez większość sezonu. Profesjonalny sprzęt gwarantuje nasze pełne bezpieczeństwo, oczywiście o ile tylko zastosujemy się do zaleceń instruktora.

626 1626 6

626 2626 4

Spychając ponton lub kajak na wodę rozpoczynamy wreszcie naszą ?bardzką? przygodę. Płyniemy spokojnie przez wśród wysokich skalnych brzegów, gdzie lasy schodzą wprost do wody. Momentami skalną półkę, tuż nad urwiskiem przemknie pociąg. Pojawiają się również pachnące łąki a wokół tylko cisza przeplatana szumem wody. Mijamy Podtynie, Morzyszów, Opolnicę gdzie z uwagi na próg przenosimy nasz sprzęt. Jedynie uważajmy na kamienie, najlepiej płynąc głównym nurtem. Przez część trasy możemy oddać się błogiemu leniuchowaniu, powolny nurt niesie nas bowiem sam.

626 3626 5

626 7626 8

Koniec trasy wieńczy ukazująca się ponad drzewami sylwetka bardzkiego sanktuarium. Spływ kończymy w przystani skąd wyjechaliśmy wcześniej. Szkoda tylko, że nasza przygoda trwała tak krótko, chociaż na spływ musimy sobie zarezerwować od2,5 do 3,5 godz. Obok przystani znajdziemy miejsce na ognisko oraz smażalnię pstrąga. Jest też duży parking.

Korzystając z okazji warto jeszcze odwiedzić samo Bardo o którym już kiedyś pisaliśmy. Znane sanktuarium z cudowną figurką Matki Bożej Bardzkiej, Górska Kaplica, Droga Kalwaryjna, Skalna Półka, ruchoma szopka, kamienny most i samo tak urocze miasteczko.

Wracam jeszcze do organizatora spływu. Firmę Ski-Raft prowadzą młodzi ludzie kipiący wprost energią i nowymi pomysłami. Panowie Mariusz Dubiel i Jacek Herberger za swój cel postawili sobie turystyczną aktywizację Barda m.in. poprzez swoje spływy pontonowe i kajakowe. I cel ten już udaje im się osiągać, tym bardziej że przychylnym okiem patrzą też na nich miejscowe władze. Nie szczędzą również wysiłków na rzecz miejscowej społeczności, po raz trzeci miała już miejsce np. cenna akcja sprzątania rzeki i jej otoczenia. A w głowach jeszcze kolejne pomysły i plany kolejnych też działań.

Za swoje spływy otrzymali liczne nagrody. Sam spływ został uznany np. w prestiżowym plebiscycie ?Perły w Koronie Dolnego Śląska? za największą regionalną atrakcję, była też ?Nagroda Przyjaznego Brzegu? /organiz. PTTK i PZŻ/ a ostatnio zaszczytne tytuły ?Ambasadora Turystyki Ziemi Kłodzkiej? nadane im przez Hrabstwo Kłodzkie. Do tych nagród dokładamy też swoją ? PORTALOWĄ REKOMENDACJĘ.

Tu naprawdę warto przyjechać, warto też wybrać wspomniany spływ pontonem lub kajakiem. Masa wspaniałych wrażeń zawsze gwarantowana. Więcej informacji znajdziemy na stronie organizatora spływów - www.ski-raft.pl POLECAMY tą wyjątkową atrakcję !!!

Jednocześnie dziękujemy organizatorom spływu za pomoc w przygotowaniu tego materiału.

JANUSZ PUSZCZEWICZ

626 0

REKLAMA

 

Komentarze  

 
0 #20 Bartta 2016-02-27 22:48
Miejsce na spływ jest doskonałe! Sliczne widoki a zabawa jest na prawdę na takim spływie przednia. Super sprawa!
Cytować
 
 
0 #19 Roxanne 2016-02-25 20:38
byłam z rodzicami ,mężem oraz moimi dziećmi na rejsie gondolowym ze ski raftem po kanale Młynówki . Bardzo miło wspominam ten spędony czas . Można było podziwiać cześć staromiejskiej dzielnicy
Cytować
 
 
0 #18 Amber Czar 2016-02-15 10:05
Spływ przełomem bardzkim uważam za jeden z najlepszych atrakcji turystycznych Sudetów. Piękne tereny , w które z ogromna chęcią wracam w te tereny każdego roku . A ski raft zapewnia bezpieczeństwo na bardzo wysokim poziomie . ;)
Cytować
 
 
0 #17 cynamonka 2016-01-29 20:51
fajnie, bardzo fajnie organizują te spływy, zadbany sprzęt, wyszkolony personel, jedne z lepszych na jakich miałam okazję być i uczestniczyć, zdecydownianie warto polecić ski raft
Cytować
 
 
0 #16 AneczkaPe 2016-01-28 23:09
Witam w ten styczniowy wieczór , który już się kończy tak na prawde. Ski raft , bardzo dobry oranizator spływów ;) jak będa wakacje znów się człowiek wybierze z nimi ;)
Cytować
 
 
0 #15 Georgia 2016-01-13 22:05
Bo góry bardzkie wg mnie sa cudem Sudetów tak jak to zostało wspomniane w artykule ;) Jeśli chodzi o Ski raft to spływ pontonowy jak i rejs gondolowy wspominam na prawdę bardzo ale to bardzo miło ;)
Cytować
 
 
0 #14 Kaśka 2016-01-12 17:33
Bardzo dobrze, że są takie firmy jak ski-raft! dzięki nim moje dzieciaki wiedzą co to świetna zabawa na świeżym powietrzu, przy tym poznają przyrodę no i my, dorośli się świetnie bawimy!
Cytować
 
 
0 #13 lenka66 2015-12-20 11:24
bardzo fajny spływ w przepieknym miejscu z super widokami i zorganizowany bardzo fachowo. Na pewno jeszcze wrócę na przełom Nysy:) Pozdrowienia! :lol:
Cytować
 
 
0 #12 Nina Lach 2015-12-17 08:40
Witam . Ziemia Kłodzka jak i cała reszta ziemi sudeckiej jest tak piękna , ,że po prostu tego nie da się opisać słowami . Jeżdże od dziecka w tereny sudetów . W tej chwili mam 28 lat i mam nadzieje ,ze tak pozostane do mojej późnej starości. Co do Ski rafta ? to super że są . Że organizują takie właśnie spływy pontonowe czy kajakowe i pokazują piękno tej ziemi sudeckiej . Sam SKi raft-pełny profesjonalizm .
Cytować
 
 
0 #11 Celinka 2015-12-11 11:20
Ja akurat nie płynęłam przełomem bardzkim lecz byłam na rejsie gondolowym ;) baardzo ale to bardzo mi sie podobało . a na spływa przełomem mam zamiar sie wybrac
Cytować
 

Góry i Rezerwaty

Ostatnio na forum

BŁĄD: mod_kunenalatest: Kunena 1.6.2 (lub późniejsza) jest niezainstalowana na tej stronie!

Losowe zdjęcie z Portalu


Promenada spacerowa
Promenada spacerowa
NASI PARTNERZY:
: Nasze banery : Statystyki : Poczta e-mail :
www.NieregularnikPolanicki.ZiemiaKlodzka.pl ? www.GlosGoworowa.ZiemiaKlodzka.pl ? www.Jacuk.ZiemiaKlodzka.pl ?
Liczba wywołań tej strony: 114853