Ostatnie komentarze

Zdjęcia czytelników

Statystyki

Użytkowników : 106
Artykułów : 753
Odsłon : 6340089
Najnowsze artykuły

Portal Internetowy Ziemia Kłodzka. Region hrabstwa kłodzkiego i najbliższych okolic., Powered by Joomla! and designed by SiteGround Joomla Templates


SPŁYW PRZEŁOMEM BARDZKIM Drukuj Email

626 5Nysa Kłodzka to najważniejsza rzeka Ziemi Kłodzkiej. Lewy dopływ Odry o długości ok. 182 km. Dwukrotnie przecina pasma górskie, tworząc malownicze przełomy. Najbardziej malowniczy jest Przełom Bardzki / dług. ok. 15 km / przecinający Góry Bardzkie. Przez wielu uznawany za SUDECKI CUD.

Płynąc pontonem lub kajakiem mamy szczególną okazję poznać ten urokliwy zakątek. Spływy takie organizuje firma Ski-Raft specjalizująca się w organizacji aktywnej turystyki.

Naszą przygodę rozpoczynamy na przystani w Bardzie. Nieopodal mostu kolejowego i drogowego, stąd też blisko do zabytkowego mostu kamiennego. Tu otrzymuje sprzęt, zalecamy jednak wcześniejszą rezerwację zwł. w dni wolne od pracy. Tu też zostawiamy samochód.

Stąd przewożeni jesteśmy firmowymi busami do Ławicy, gdzie znajduje się górna przystań. Na początku czeka nas fachowy instruktaż. W spływie uczestniczyć może praktycznie każdy, nawet osoby bez ?wodnego? doświadczenia. Przekonaliśmy się o tym osobiście. Przy niskich stanach rzeki zabieramy na ponton również dzieci a możliwe jest to praktycznie przez większość sezonu. Profesjonalny sprzęt gwarantuje nasze pełne bezpieczeństwo, oczywiście o ile tylko zastosujemy się do zaleceń instruktora.

626 1626 6

626 2626 4

Spychając ponton lub kajak na wodę rozpoczynamy wreszcie naszą ?bardzką? przygodę. Płyniemy spokojnie przez wśród wysokich skalnych brzegów, gdzie lasy schodzą wprost do wody. Momentami skalną półkę, tuż nad urwiskiem przemknie pociąg. Pojawiają się również pachnące łąki a wokół tylko cisza przeplatana szumem wody. Mijamy Podtynie, Morzyszów, Opolnicę gdzie z uwagi na próg przenosimy nasz sprzęt. Jedynie uważajmy na kamienie, najlepiej płynąc głównym nurtem. Przez część trasy możemy oddać się błogiemu leniuchowaniu, powolny nurt niesie nas bowiem sam.

626 3626 5

626 7626 8

Koniec trasy wieńczy ukazująca się ponad drzewami sylwetka bardzkiego sanktuarium. Spływ kończymy w przystani skąd wyjechaliśmy wcześniej. Szkoda tylko, że nasza przygoda trwała tak krótko, chociaż na spływ musimy sobie zarezerwować od2,5 do 3,5 godz. Obok przystani znajdziemy miejsce na ognisko oraz smażalnię pstrąga. Jest też duży parking.

Korzystając z okazji warto jeszcze odwiedzić samo Bardo o którym już kiedyś pisaliśmy. Znane sanktuarium z cudowną figurką Matki Bożej Bardzkiej, Górska Kaplica, Droga Kalwaryjna, Skalna Półka, ruchoma szopka, kamienny most i samo tak urocze miasteczko.

Wracam jeszcze do organizatora spływu. Firmę Ski-Raft prowadzą młodzi ludzie kipiący wprost energią i nowymi pomysłami. Panowie Mariusz Dubiel i Jacek Herberger za swój cel postawili sobie turystyczną aktywizację Barda m.in. poprzez swoje spływy pontonowe i kajakowe. I cel ten już udaje im się osiągać, tym bardziej że przychylnym okiem patrzą też na nich miejscowe władze. Nie szczędzą również wysiłków na rzecz miejscowej społeczności, po raz trzeci miała już miejsce np. cenna akcja sprzątania rzeki i jej otoczenia. A w głowach jeszcze kolejne pomysły i plany kolejnych też działań.

Za swoje spływy otrzymali liczne nagrody. Sam spływ został uznany np. w prestiżowym plebiscycie ?Perły w Koronie Dolnego Śląska? za największą regionalną atrakcję, była też ?Nagroda Przyjaznego Brzegu? /organiz. PTTK i PZŻ/ a ostatnio zaszczytne tytuły ?Ambasadora Turystyki Ziemi Kłodzkiej? nadane im przez Hrabstwo Kłodzkie. Do tych nagród dokładamy też swoją ? PORTALOWĄ REKOMENDACJĘ.

Tu naprawdę warto przyjechać, warto też wybrać wspomniany spływ pontonem lub kajakiem. Masa wspaniałych wrażeń zawsze gwarantowana. Więcej informacji znajdziemy na stronie organizatora spływów - www.ski-raft.pl POLECAMY tą wyjątkową atrakcję !!!

Jednocześnie dziękujemy organizatorom spływu za pomoc w przygotowaniu tego materiału.

JANUSZ PUSZCZEWICZ

626 0

REKLAMA

 

Reklama

willadana

 globalnie2015

 

Góry i Rezerwaty

Ostatnio na forum

Forum jest offline

Losowe zdjęcie z Portalu


Pijalnia wód
Pijalnia wód "Wojciech"
NASI PARTNERZY:
: Nasze banery : Statystyki : Poczta e-mail :
www.NieregularnikPolanicki.ZiemiaKlodzka.pl ? www.GlosGoworowa.ZiemiaKlodzka.pl ? www.Jacuk.ZiemiaKlodzka.pl ?
Liczba wywołań tej strony: 60706