Zdjęcia czytelników

Statystyki

Użytkowników : 164
Artykułów : 753
Odsłon : 7924914
Najnowsze artykuły

Portal Internetowy Ziemia Kłodzka. Region hrabstwa kłodzkiego i najbliższych okolic., Powered by Joomla! and designed by SiteGround Joomla Templates


Adrszpaskie Skalne Miasto Drukuj Email

Informacje ogólne

adrspach-skalnemiasto01

Skały Adrszpasko-Cieplickie (czes. Adršpašsko-Teplické skály lub Adršpašskoteplické skály) - masyw górski w Sudetach Środkowych, w Czechach, będący fragmentem Gór Stołowych (czes. Broumovska vrchovina), na południe od Kotliny Broumovskiej, w pobliżu miasteczka Cieplice nad Metują (czes. Teplice nad Metují) oraz wsi Adrszpach (czes. Adršpach). W tym obszarze zwyczajowo wydziela sie tzw. Adrszpaskie i Teplickie Skalne Miasto.

Skały Adrszpaskie znajdują się w północno-zachodniej części masywu, w pobliżu wsi Adrszpach. Są to unikalne bloki piaskowcowe powstałe, podobnie jak pasmo Gór Stołowych w wyniku nierównej odporności skał na wietrzenie, które wymodelowała woda, mróz i wiatr.

Wiele skał posiada własną nazwę jak: Głowa cukru, Kochankowie czy Starosta i Starościna, Komin Cukrowy, Ząb, itd. Obszar Skał Adrszpasko-Cieplickich został objęty rezerwatem przyrody. Jest bardzo cenny nie tylko ze względów geologicznych i geomorfologicznych, lecz także pod względem różnorodności fauny i roślinności.

Obecnie jest tutaj kilka tysięcy tras wspinaczkowych i tyleż samo zdobytych wierzchołków.

adrspach-skalnemiasto02Przepiękną atrakcją rówież jeziorka. Wokół dużego prowadzi szlak z punktami widokowymi. Natomiast na małym nie lada atrakcją jest pływanie dużymi łodziami.

Zwiedzanie może odbywać się wdłuż dwóch tras. Pierwsza zwana trasą okrężną wynosi 4 km długości, a jej przejście zajmuje około 2 godzin. Druga, krótsza (prowadzi wokół dawnej piaskowni) mierzy 1,5 km. Czas przejścia tego odcinka to 40-50 min.

Dojazd:

Poszukując na mapie Skał Adrszpaskich najlepiej znaleźć miasto Teplice nad Metują. Miasto położone jest na północ od Hradca Králové, niedaleko od polsko-czeskiej granicy państwowej. Z Polski najlepiej dojechać przez przejścia graniczne Kudowa Słone - Náchod i Lubawka - Královec. Z Metui już tylko kilka kilometrów do miejscowości Adrszpach (Adršpach).

Lokalizacja:

  Skalní Město
  549 57 Adršpach, Czechy

  ok 32 km od miasta Kudowa

  GPS: 50.616667 x  16.133333

{mosmap lat='50.616667' | lon='16.133333'}

Wirtualne zwiedzanie

Kliknij na obrazek aby przenieść się wirtualnie do wybranego miejsca.

Adršpašské skály (Adršpach)

adrspasske-skaly-branka

Branka

adrspasske-skaly-jezirko

Jezírko

adrspasske-skaly-milenci

Milenci

adrspasske-skaly-panorama

Velké panorama

adrspasske-skaly-piskovna

Pískovna

adrspasske-skaly-sloni-namesti

Sloní náměstí

adrspasske-skaly-starosta

Starosta a Starostová

adrspasske-skaly-vodopad

Vodopád

skalnimesta.cz ?
Wszelkie prawa zastrzeżone

REKLAMA

Zdjęcia

gallery-skalnemiastagallery-skalnemiastagallery-skalnemiastagallery-skalnemiastagallery-skalnemiastagallery-skalnemiastagallery-skalnemiastagallery-skalnemiastagallery-skalnemiastagallery-skalnemiastagallery-skalnemiastagallery-skalnemiastagallery-skalnemiastagallery-skalnemiastagallery-skalnemiastagallery-skalnemiastagallery-skalnemiastagallery-skalnemiasta

REKLAMA

 

Góry i Rezerwaty

Ostatnio na forum

BŁĄD: mod_kunenalatest: Kunena 1.6.2 (lub późniejsza) jest niezainstalowana na tej stronie!

Losowe zdjęcie z Portalu


Duszniki Zdrój-2
Duszniki Zdrój-2
NASI PARTNERZY:
: Nasze banery : Statystyki : Poczta e-mail :
www.NieregularnikPolanicki.ZiemiaKlodzka.pl ? www.GlosGoworowa.ZiemiaKlodzka.pl ? www.Jacuk.ZiemiaKlodzka.pl ?
Liczba wywołań tej strony: 224473